XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
14/03/2018
W artykule zostały przedstawione informacje dotyczące etiologii mechanicznych uszkodzeń skóry węży oraz procesów naprawczych, jakie w niej zachodzą. W dalszej części szczegółowo opisano pogryzienia i otarcia z uwzględnieniem metod leczenia. Artykuł zawiera wiele praktycznych spostrzeżeń autora dotykających problemów, z jakimi mogą spotkać się lekarze zajmujący się leczeniem zwierząt egzotycznych. Pierwsza część opracowania ukazała się w MW 7/2011.
Mechanical skin injuries in snakes. Part II
This article presents information about the etiology of mechanical skin injuries in snakes and the following repair processes. Subsequent sections contain detailed discussions of bites and abrasions with methods of medical treatment. It also includes many practical observations of the author involving problems that veterinarians may face during treatment of exotic animals.
Key words: bites, abrasions, skin, snake, reptiles
Ryc. 1. Nieleczony wąż w stanie agonalnym po pogryzieniu – dobrze widoczne patologiczne wygięcie kręgosłupa – pyton królewski (Python regius).
Gojenie ran skóry zawsze jest procesem złożonym. Zrozumienie zmian, jakie wtedy zachodzą, wpływa bezpośrednio na skuteczność oraz czas leczenia. Skóra goi się poprzez odnowę. Dzięki zawartym w niej komórkom macierzystym, zdolnym do podziałów i różnicowania, jest w stanie zastąpić uszkodzone komórki prawidłowo funkcjonującą tkanką.
Gojenie ran składa się z czterech ściśle połączonych ze sobą etapów:
Zaraz po uszkodzeniu skóry dochodzi do obkurczenia rany, zwiększenia przepuszczalności naczyń krwionośnych oraz krwawienia. Dzięki temu rana oczyszcza się, a także napływają do niej czynniki humoralne i komórkowe. Inicjowany jest proces zapalny. Przerwane naczynia krwionośne obkurczają się i w konsekwencji wytwarza się skrzep.
Skrzep hamuje dalsze krwawienie, zanieczyszczanie rany. Wysychając, obkurcza się i powstaje strup. Strup nie wpływa na wytrzymałość rany. Odpadając, usuwa resztki martwych tkanek, co wyraźnie widać na zdjęciach.
Do miejsca uszkodzenia napływają takie komórki jak neutrofile, płytki krwi, monocyty i leukocyty. Neutrofile odgrywają szczególną rolę, gdy rana jest zakażona. Fagocytują bakterie i uszkodzone komórki. Ich resztki wraz z wysiękiem tworzą ropę. Rana niezakażona może goić się nawet wtedy, gdy neutrofile są nieobecne.
Płytki krwi pełnią bardzo ważne funkcje w procesie hemostazy. Ponadto wydzielają wiele czynników wzrostu.
Brak monocytów uniemożliwia proces leczenia rany, podczas gdy nieobecność pozostałych komórek tylko hamuje ten proces. Makrofagi oczyszczają ranę z resztek bakterii, obumarłych tkanek. Ponadto regulują syntezę macierzy wewnątrzkomórkowej oraz pobudzają angiogenezę.
Na końcu fazy zapalnej pojawiają się leukocyty, odpowiedzialne za odpowiedź immunologiczną zapoczątkowaną przez antygeny prezentowane na monocytach i makrofagach.
Do tygodnia od powstania rany powinny zacząć zachodzić procesy proliferacyjne. Dzięki aktywności wydzielniczej makrofagów dochodzi do rozwoju śródbłonka i nabłonka. Powstają drobne naczynia krwionośne. Dochodzi także do proliferacji fibroblastów i syntezy kolagenu. Rana obkurcza się. Na skutek procesów proliferacyjnych wytwarza się ziarnina. Jej obecność ma bezpośredni wpływ na możliwość zamknięcia chirurgicznego rany w późniejszym okresie.
Równocześnie z fazą proliferacyjną powinna zachodzić faza przebudowy. W ranie dochodzi do lizy i przebudowy kolagenu, regresji naczyń krwionośnych. Skutkiem tego jest powstanie blizny. Na jej wytrzymałość olbrzymi wpływ ma odpowiednie odżywienie tkanek oraz dostępność tlenu. Brak tych czynników, dodatkowa obecność bakterii i ich metabolitów, ciał obcych może zahamować proces gojenia, a nawet pogłębić ranę.
Ryc. 5. Wąż albinos w czwartym tygodniu po pogryzieniu tuż przed wylinką – boa dusiciel (Boa constrictor).
Skóra węży charakteryzuje się słabym ukrwieniem. Z mojego doświadczenia wynika, że ulega ono znacznemu upośledzeniu, gdy chore zwierzęta są przetrzymywane w nieodpowiednich warunkach hodowlanych, np. w zbyt niskiej temperaturze. Zahamowanie przepływu krwi w skórze nie tylko wydłuża czas leczenia, ale także uniemożliwia zrzucenie wylinki.