XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Zwierzęta egzotyczne
Jak wykonać rozmaz i ocenić morfologicznie krew u kawii domowej
lek. wet. Małgorzata Ponikowska
W medycynie małych ssaków niezbędne są narzędzia diagnostyczne pozwalające ustalić rozpoznanie. Ze względu na nieswoiste objawy wielu chorób niezwykle pomocna jest ocena krwi krążącej. Zarówno badanie biochemiczne, jak i morfologiczne krwi mogą być wykonywane maszynowo. Odpowiednio ocenione, dostarczają lekarzowi prowadzącemu wiele informacji. Warto też wykonać rozmaz krwi i dokonać oceny jakościowej erytrocytów oraz leukocytów. Ich proporcje i wygląd dają wraz z oceną ilościową pełny obraz umożliwiający rozpoznanie wielu chorób kawii domowych, dawniej zwanych świnkami morskimi.
SUMMARY
Hematological assessment and blood smear in guinea pig
Small mammals such as guinea pigs do not like to show that they are sick and when they do, the symptoms are nonspecific. In this case performing a full blood count offers vets a big advantage. A combination of chemistry studies, full blood count and blood smear evaluation is very useful. This article explains the physiology and some pathologic changes in erythrocytes and leukocytes.
Key words: guinea pig, hematology, morphology, blood smear
Wstęp
Kawie domowe od lat wykorzystywane są jako zwierzęta doświadczalne w badaniach nad chorobami ludzi, ze względu na bardzo podobne parametry czerwonokrwinkowe (7). Równie długa jest droga, jaką przeszły jako zwierzęta towarzyszące. Utrzymywanie kawii w domu to nie lada wyzwanie dla właściciela. Zwierzęta te są z natury ofiarami innych zwierząt, a przez to są płochliwe, nieufne i nie pokazują objawów choroby, aż do jej zaawansowanego stadium. Wczesne objawy u kawii praktycznie nie istnieją, a posmutnienie, niechęć do jedzenia czy utrata masy ciała spotykane są w większości chorób. Dlatego niezmiernie ważna jest diagnostyka laboratoryjna, taka jak badanie morfologiczne i biochemiczne krwi.
Objętość krwi krążącej u kawii domowej to 69-75 ml na kilogram masy ciała (2, 4) lub 4,5-8,3% (6). U zdrowych zwierząt można bezpiecznie pobrać 7-10% krwi krążącej, a więc około 7 ml/kg masy ciała, co 3-4 tygodnie (6). W przypadku pobierania krwi codziennie zalecane jest ograniczenie się do 1% krwi krążącej (1). Do większości zestawów badań biochemicznych niezbędny jest przynajmniej mililitr krwi, podczas gdy badania morfologiczne wymagają od 0,2 do 0,5 ml krwi pobranej do probówki z czynnikiem przeciwzakrzepowym. Niektóre lecznice mają aparaty do oznaczania ilościowego, inne wysyłają próbki do laboratoriów, dlatego ważne jest, aby oceniać wyniki w stosunku do norm tworzonych dla danego urządzenia i metody badań. Zmienne bywają także jednostki, co uwzględniono w tab. I (4).