XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Diagnostyka laboratoryjna
Jak czytać wyniki badania morfologicznego krwi? Cz. III. Analiza przypadków
lek. wet. Maja Ingarden
dr n. wet. Jacek Ingarden
Trzecia część cyklu „Jak czytać wyniki badania morfologicznego krwi?” jest praktycznym podsumowaniem dwóch wcześniejszych, dotyczących układu czerwonokrwinkowego, białokrwinkowego i płytkotwórczego (pierwsza część artykułu ukazała się w MW 12/2021, a druga w MW 6/2022). Autorzy na podstawie wybranych przypadków przedstawią możliwości, które daje dogłębna analiza wydruku. Ta część oparta jest na wynikach z analizatora Procyte DX, który zapewnia więcej możliwości i analizuje większą liczbę parametrów niż inne analizatory dostępne na rynku. Jako hybryda wykorzystuje on zarówno metodę cytometrii przepływowej, jak i impedancji, co pozwala uniknąć błędów innych analizatorów.
Opierając się na dwóch poprzednich częściach artykułu, wydruk należy podzielić na następujące części: układ czerwonokrwinkowy, układ białokrwinkowy i układ płytkotwórczy. Każdą z nich powinno się przeanalizować, nawet jeżeli wynik wydaje się prawidłowy. Wszystkie elementy krwi tworzą nierozerwalną całość i tak też trzeba interpretować wynik morfologii (1, 2).
Przypadek 1
Pacjent
Pacjentem był pies samiec, kastrat w wieku pięciu lat (ryc. 1), adoptowany ze schroniska. Brak było informacji o szczepieniach.
Historia
Od kilku dni występował brak apetytu, dzień wcześniej biegunka, w dniu wizyty wymioty. Uzyskano dodatni wynik testu w kierunku antygenu parwowirusa (CPV-2) w kale. Wykonano dwa badania morfologii krwi w odstępie tygodnia (ryc. 2 i 3).
W pierwszym badaniu parametry czerwonokrwinkowe były podwyższone, przypuszczalnie z powodu odwodnienia. Obniżona była średnia objętość krwinek czerwonych (MCV) i hemoglobina retikulocytowa (RETIC-HGB). Obniżenie MCV, czyli mikrocytoza, towarzyszy często niedokrwistościom z niedoboru żelaza. U opisywanego pacjenta niedobór mógł wynikać z niedożywienia, ale też być skutkiem utraty krwi z kałem w przebiegu parwowirozy. Drugi wspomniany parametr to hemoglobina retikulocytowa, która jest miarą średniej ilości hemoglobiny w retikulocytach. Wyrażana jest w pikogramach. Odzwierciedla dostępność żelaza do rozwoju czerwonych krwinek. Ze względu na krótki czas trwania retikulocytów (3-4 dni) stężenie hemoglobiny w retikulocytach zmniejsza się w przypadkach niedokrwistości spowodowanej utratą krwi lub stanami zapalnymi. Niska dostępność żelaza prowadzi do zmniejszenia RETIC+HGB. U opisywanego pacjenta najbardziej prawdopodobny był bezwzględny niedobór żelaza.
Interesujące przesunięcia widoczne były w układzie białokrwinkowym. WBC, czyli liczba leukocytów w mikrolitrze, była znacznie obniżona. Jest to objaw charakterystyczny dla parwowirozy psów, u których CPV-2 namnaża się w komórkach szpiku (3). Szcze...