BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Małe zwierzęta
Nadczynność tarczycy a przerost mięśnia sercowego u kotów
lek. wet. Katarzyna Kraszewska Członek ESVC (European Society of Veterinary Cardiology)
lek. wet. Michał Gajewski
lek. wet. Katarzyna Koprowska
lek. wet. spec. chirurg Rafał Kraszewski
Nadczynność tarczycy jest jedną z najczęstszych chorób endokrynologicznych kotów, zwłaszcza w starszym wieku. Jest to choroba uogólniona, ponieważ jej efekty przekładają się na pracę wielu istotnych narządów i układów, takich jak nerki lub układ sercowo-naczyniowy. Zwiększone stężenie hormonów tarczycy we krwi prowadzi do przyspieszenia metabolizmu białek, zwiększa tempo filtracji kłębuszkowej w nerkach, przyspiesza pasaż treści w przewodzie pokarmowym oraz pracę serca, a w zaawansowanych przypadkach prowadzi do nadciśnienia.
SUMMARY
Hyperthyroidism and cardiac hypertrophy in cats
Hyperthyroidism is one of the most common feline endocrine diseases, especially in elderly animals. It is a multisystem disease because its effects have an impact on the work of many important organs and systems, such as the kidneys and heart.
Key words: hyperthyroidism, echocardiography, hypertrophic cardiomyopathy
W wielu przypadkach objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego (szmer sercowy, rytm cwałowy), odnotowane podczas badania klinicznego, stają się przyczyną skierowania kotów na badanie kardiologiczne. W poniższym artykule przedstawiona zostanie pokrótce patofizjologia nadczynności tarczycy, ze szczególnym uwzględnieniem zmian w układzie sercowo-naczyniowym, wraz ze sposobami rozpoznawania i leczenia tego zaburzenia, jak również opis przypadku. Celem artykułu nie jest całościowe omówienie zagadnienia nadczynności tarczycy, lecz zaprezentowanie przypadku klinicznego przejawiającego się objawami kardiologicznymi. Z tego też powodu część ogólna zawiera jedynie najistotniejsze informacje. Czytelnikom zainteresowanym zgłębieniem problemu nadczynności tarczycy polecamy opracowania wymienione w piśmiennictwie.
Etiologia nadczynności tarczycy
Nadczynność tarczycy to choroba polegająca na obecności nadmiernej ilości hormonów tarczycy [trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4)] we krwi. Istnieje wiele czynników mogących mieć wpływ na rozwój nadczynności tarczycy. Choroba jedynie w 2% przypadków rozwija się wtórnie do gruczolakoraka tarczycy, w pozostałych odnotowuje się rozrost gruczołowy lub gruczolaka tarczycy. Uważa się, że w etiologii nadczynności tarczycy rolę mogą odgrywać czynniki genetyczne, środowiskowe i żywieniowe.
W badaniach nad wpływem czynników środowiskowych na rozwój nadczynności tarczycy powtarza się teza o braku wychodzenia z domu, korzystaniu ze żwirku i spożywaniu diet puszkowych jako czynnikach sprzyjających rozwojowi tej choroby. Wydaje się, że s...