BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Małe zwierzęta
Zastosowanie znieczulenia miejscowego w okulistyce zwierząt towarzyszących
lek. wet. Aleksandra Tomkowicz1
lek. wet. Justyna Kołacka2
prof. dr hab. Marek Galanty1
prof. dr hab. Ireneusz Balicki3
Znieczulenie miejscowe jest rzadko wykorzystywane w medycynie weterynaryjnej. Zastosowanie bloku nerwu małżowinowo-powiekowego, znieczulenia nasiękowego i bloku zagałkowego u zwierząt umożliwia wykonanie pewnych zabiegów wyłącznie po sedacji, pozwala na ograniczenie dawek leków użytych do znieczulenia ogólnego i zapewnia lepszą analgezję pooperacyjną. Postępowanie to powinno być rutynową czynnością w chirurgii okulistycznej.
SUMMARY
Use of local anesthesia in companion animal ophthalmology
Local anesthesia is rarely used in veterinary medicine. With auriculopalpebral nerve block, infiltration anesthesia and retrobulbar block certain procedures can be performed in sedated animals, doses of general anesthetics can be reduced and better postoperative analgesia can be provided. The use of local anesthetics should become routine during ophthalmic procedures.
Key words: local anesthesia, ophthalmic surgery, lidocaine, bupivacaine
Znieczulenie miejscowe – powszechnie stosowane w medycynie człowieka – jest zbyt rzadko wykorzystywane w medycynie weterynaryjnej. Ten rodzaj znieczulenia znajduje między innymi zastosowanie w okulistyce weterynaryjnej. W wielu przypadkach jego odpowiednie użycie pozwala na przeprowadzenie diagnostyki okulistycznej, otwarcie zamkniętej szpary powiekowej, pobranie materiału do badań bakteriologicznych, mikologicznych i cytologicznych. Znieczulenie miejscowe umożliwia wykonanie niektórych zabiegów chirurgicznych bez znieczulenia ogólnego i premedykacji. W niektórych przypadkach wymagane jest zastosowanie odpowiedniej sedacji (4, 6).
Środki stosowane do znieczulenia miejscowego
W praktyce weterynaryjnej powszechnie stosowane są krople miejscowo znieczulające. W Polsce zarejestrowane są dwa preparaty – Alcaine i Novesin. Alcaine zawiera chlorowodorek proparakainy, który u psów rozpoczyna swoje działanie bezpośrednio po podaniu do worka spojówkowego i utrzymuje je przez 55 minut. Maksymalne działanie znieczulające pojawia się w 15. minucie od podania i może być wydłużone o 25 minut przez podanie drugiej kropli preparatu pięć minut po pierwszym zakropleniu (9). U kotów czas działania proparakainy jest krótszy – wynosi 25 minut, a maksymalny efekt występuje po pięciu minutach (1). Novesin, zawierający oksybuprokainę, u ludzi rozwija swoje działanie po 20 minutach od zakroplenia do worka spojówkowego. Badania przeprowadzone na psach i kotach wykazują, że działanie u zwierząt pojawia się znacznie szybciej, bo już w pierwszej minucie od podania leku (3, 7).