BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
14/03/2018
lek. wet. Anna Łojszczyk-Szczepaniak
dr n. wet. Piotr Dębiak
lek. wet. Piotr Twardowski
Na radiologiczny obraz sylwetki serca ma wpływ wiele czynników. Należą do nich: rozmiar ciała, rasa, wiek, kondycja zwierzęcia, faza oddechu i skurczu serca, a także rodzaj projekcji i wartość ekspozycji. Z tego względu określenie prawidłowej wielkości serca jest utrudnione. Nieznajomość problemów, które można napotkać, może prowadzić do pomyłek w ustaleniu prawidłowego rozpoznania.
Radiological examination of the normal heart
Many factors influence cardiac size on thoracic radiographs. These factors include body weight, breed, age, overall health status, respiratory phase and cardiac cycle as well as radiographic view and exposure. Accordingly, the radiographic evaluation of cardiac size is difficult. Ignoring these normal variations may lead to erroneous diagnosis.
Key words: radiological examination, heart, normal radiographic appearance
Badanie radiologiczne klatki piersiowej jest badaniem standardowym, jednym z najczęściej wykonywanych w weterynaryjnej praktyce radiologicznej. W przypadkach oceny serca należy liczyć się z faktem, że radiografia przeglądowa jest metodą o niskiej czułości, a zmiany są widoczne dopiero w zaawansowanym stadium choroby (9). Badanie RTG jest jednak pomocne w przypadkach gdy ustalenie rozpoznania na podstawie wcześniej przeprowadzonych badań jest niemożliwe. Jednym z podstawowych utrudnień w diagnostyce radiologicznej chorób serca jest brak możliwości obejrzenia wewnętrznych zarysów komór serca i światła naczyń, a także grubości ścian tych struktur. Do tego celu zalecane jest wykonanie dość skomplikowanej i inwazyjnej angiografii. Badanie to jest obecnie wypierane przez badanie ultrasonograficzne (echo) serca (1, 4, 7). Znacznym problemem jest uzyskanie stałych i porównywalnych wyników. Duża zmienność dotyczy wielkości sylwetki serca w stosunku do rozmiaru ciała, rasy, wieku, otłuszczenia, pozycji, fazy oddechu i skurczu serca, a także zastosowanej techniki RTG.
Do oceny serca i naczyń standardowo zalecane są radiogramy boczne i grzbietowo-brzuszne.
Ryc. 1. Zdjęcie przeglądowe klatki piersiowej. Ze względu na nieprawidłowe ułożenie pacjenta niemożliwa jest ocena płatów szczytowych płuc oraz uwidocznienie przedniej granicy serca.
Przy wykonywaniu projekcji bocznej należy pamiętać o maksymalnym doczaszkowym wyciągnięciu kończyn piersiowych, tak aby fałdy skóry z kończyn oraz mięśnie trójgłowe ramienia nie zasłaniały płatów szczytowych płuc i przedniej krawędzi serca (ryc. 1). Kończyny powinny być ułożone równolegle do siebie, szyja w jednej linii z linią grzbietu, mostek równoległy do płaszczyzny kasety. Skośne ułożenie pacjenta wpływa na kształt i wielkość serca, przepony oraz obraz płuc.
Drugą zalecaną projekcją jest projekcja grzbietowo-brzuszna (DV). Na tych zdjęciach sylwetka serca jest mniej wydłużona niż w przypadku projekcji brzuszno-grzbietowej (VD). Jest to szczególnie zaznaczone u psów z głęboką klatką piersiową, u których oś długa serca jest bardziej spionizowana w stosunku do kręgosłupa. Projekcja DV pozwala na ograniczenie powiększenia obrazu serca wynikającego z jego odsunięcia od kasety (7). Źle ustawiona wiązka promieni X powoduje zniekształcenie cienia serca. Wszystkie nieprawidłowo wykonane zdjęcia należy powtórzyć.
Sylwetka serca ma kształt stożka położonego między 3. i 6. żebrem (4, 7). Na zdjęciu bocznym najwyższy punkt serca powinien znajdować się na poziomie 5. żebra, na wysokości ¾ klatki piersiowej. Boczny zarys sylwetki serca zawiera się w czterech granicach: przedniej, tylnej, dolnej i górnej, z czego ta ostatnia jest najmniej widoczna, gdyż maskują ją duże naczynia, tchawica i oskrzela. Ponadto widoczne są dwa wcięcia sercowe – między aortą a prawym przedsionkiem i między lewym przedsionkiem a lewą komorą.
Z najwyższego punktu przedniej granicy serca wychodzi aorta, tworząca łuk i nakładająca się na prawy przedsionek serca, a następnie biegnąca równolegle do kręgosłupa w kierunku przepony. Drugie z dużych naczyń – żyła główna doogonowa, rozciąga się między lewym przedsionkiem a przeponą. Jej średnica jest porównywalna ze średnicą aorty.
Naczynia płucne są słabo widoczne. Średnice tętnic i żył płucnych powinny być równe. Tętnice biegnące do płatów doczaszkowych powinny być węższe niż najwęższa część trzeciego lub czwartego żebra na radiogramie bocznym. W projekcji grzbietowo-brzusznej tętnice nie powinny być natomiast szersze niż 60% szerokości żeber. Druga metoda pomiaru tętnic płucnych określa, że prawidłowa średnica tych naczyń jest nie większa niż szerokość przedniej części czwartego żebra (3).
Tętnice biegnące do płatów doogonowych (i żyły) powinny być równe średnicy dziewiątego żebra w miejscu, gdzie je przecinają.
W warunkach prawidłowych na wielkość i kształt sylwetki serca ma wpływ wiele czynników.
1. Rasa i typ zwierzęcia