XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
14/03/2018
Lek. wet. Mateusz Hebel
lek. wet. Piotr Rząd
dr n. wet. Dariusz Niedzielski
lek. wet. Luiza Trzuszczak
Złożoność budowy stawu łokciowego sprawia, że precyzyjne określenie rodzaju choroby przy wykorzystaniu radiografii klasycznej bywa kłopotliwe. Rozwój technik obrazowych w medycynie i weterynarii daje możliwość poszerzenia pola diagnostycznego stawów, w tym stawu łokciowego. Coraz większe znaczenie w tym aspekcie zyskują techniki obrazowania tomograficznego – rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa.
Disorders of the elbow in dogs – a different radiological perspective. Computed tomograph and magnetic resonance imaging of the elbow joint of the dog
Computed tomography and magnetic resonance imaging are increasingly used in orthopedic diagnosis and have recently been gaining importance in veterinary medicine. Their advantage is high-resolution cross-sectional imaging, allowing precise anatomical location of the process.
Key words: computed tomography, magnetic resonance, dog, elbow, dysplasia
Staw łokciowy, obok stawu barkowego i kolanowego, jest jednym z najczęściej konsultowanych przez ortopedów weterynaryjnych, zwłaszcza w przypadku psów ras dużych i olbrzymich. Poza genetycznymi uwarunkowaniami dysplazji stawu, psy ciężkie są narażone na uszkodzenia struktur stawowych związane z przeciążeniami (9, 11, 12, 14). Powszechna dostępność klasycznej radiografii i ultrasonografii pozwala w dużej liczbie przypadków na ustalenie trafnego rozpoznania i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Niemniej jednak czasami ortopeda i radiolog napotykają na przeszkody w ustaleniu rozpoznania, wynikające z pewnych ograniczeń klasycznej radiografii. Jak dobrze wiadomo, zdjęcie rentgenowskie nie pozwala nam oceniać warstwowego położenia struktur anatomicznych, nawet przy wykonaniu projekcji w kilku płaszczyznach. Ma to swoje uzasadnienie w podstawach fizycznych powstawania zdjęcia RTG (3, 13).
Ultrasonografia, jako jedna z technik obrazowania tomograficznego (przekrojowego), rozszerza możliwości diagnozowania chorób tkanek miękkich stanowiących elementy stawów. Niestety, niejednokrotnie przeszkodę dla jej wykorzystania stanowią ograniczenia sprzętowe i wielkość struktur anatomicznych u zwierząt. Dlatego też ultrasonografia nie jest powszechnie wykorzystywana w weterynaryjnej diagnostyce ortopedycznej.
Tomografia komputerowa (TK, ang. computed tomography – CT) pozwala na uzyskanie obrazów przekrojowych organizmu przy użyciu promieniowania rentgenowskiego. Jednocześnie odznacza się wyższą kontrastowością tkanek niż klasyczna radiografia (2, 7, 8). Z tego też powodu stanowi nieocenione narzędzie do obrazowania struktur kostnych organizmu. W odróżnieniu od radiografii klasycznej pozwala także na obrazowanie tkanek miękkich, co jest wykorzystywane w diagnostyce chorób mózgowia, klatki piersiowej lub jamy brzusznej. W odniesieniu do najczęstszych problemów ortopedycznych stawu łokciowego, jakimi są szeroko pojęta dysplazja stawu oraz oddzielająca martwica kostno-chrzęstna (OCD), tomografia komputerowa odgrywa coraz większą rolę. TK pozwala na tworzenie przekrojów osiowych w warstwach grubości od 1 do 10 mm. Grubości warstw i odstępy pomiędzy nimi są ustalane w czasie badania i zależą od wielkości pacjenta oraz okolicy poddawanej badaniu. Dodatkową zaletą tomografii komputerowej jest możliwość tworzenia rekonstrukcji trójwymiarowych (3D) badanej okolicy, co w wielu przypadkach pozwala na lepszą lokalizację anatomiczną zmienionego miejsca. Można także na podstawie uzyskanych przekrojów osiowych z wykorzystaniem oprogramowania komputerowego tworzyć przekroje ciała w dowolnych płaszczyznach. Jest to tak zwana rekonstrukcja MPR, z ang. Multi Planar Reformating – rekonstrukcja wielopłaszczyznowa. Możliwości te są dość często wykorzystywane dla lepszej lokalizacji przestrzennej obrazowanych zmian (4, 5).
Tomografia rezonansu magnetycznego (MRI), podobnie jak tomografia komputerowa, służy do obrazowania organizmu w przekrojach. Od klasycznej tomografii komputerowej różni się możliwością obrazowania w dowolnie wybranej płaszczyźnie bez użycia promieniowania jonizującego. W technice tej wykorzystywane jest zjawisko jądrowego rezonansu magnetycznego atomów wodoru. Upraszczając, MRI doskonale obrazuje wszystkie struktury zawierające wodę, czyli tkanki miękkie. Nie nadaje się natomiast do bezpośredniej oceny struktur nieuwodnionych – głównie kości. Z tego też powodu wykorzystywana jest przede wszystkim do obrazowania więzadeł, chrząstek, łąkotek, mięśni i ścięgien (1, 6, 10). TK i MRI są technikami doskonale się uzupełniającymi dla pełnego zobrazowania stawu jako całości. MRI umożliwia uwidocznienie stanów zapalnych, przeciążeniowych oraz subtelnych śródstrukturalnych uszkodzeń więzadeł, ścięgien i mięśni. Doskonale obrazuje szpik kostny, dzięki czemu możliwe jest jej wykorzystanie w ocenie rozległości i stopnia zaawansowania procesów nowotworowych wewnątrzkostnych.
W naszym artykule chcielibyśmy przybliżyć czytelnikowi możliwości diagnostyczne tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego oraz ich zastosowanie w rozpoznawaniu chorób stawu łokciowego.
Dość często ta składowa dysplazji stawu łokciowego stanowi niełatwe wyzwanie diagnostyczno-terapeutyczne. W wielu przypadkach radiografia klasyczna pozwala ustalić rozpoznanie. Zdarza się też jednak, że w obliczu jednoczesnych zmian zapalno-zwyrodnieniowych w stawie określenie rodzaju i rozległości zmian jest niemożliwe. Niektórzy autorzy uznają problem wyrostka wieńcowego przyśrodkowego za najczęstszy powód obrazowania łokcia w tomografii komputerowej (3, 8, 12). Izolowany wyrostek wieńcowy przyśrodkowy w naszej pracowni należy do często obrazowanych zaburzeń. Towarzyszą mu najczęściej jeszcze inne zmiany w stawie łokciowym, głównie o charakterze zapalno-zwyrodnieniowym.
Do pracowni zgłosili się właściciele z psem, samcem rasy labrador retriever w wieku 2 lat. Pacjent został skierowany na badanie TK stawów łokciowych z powodu niejednoznacznego obrazu RTG i kulawizny z bolesnością.
Badanie wykonano w premedykacji medetomidyną i midazolamem według protokołu badań obowiązującego w pracowni. Oprogramowanie do przeglądania obrazów z tomografu komputerowego pozwala na rekonstruowanie obrazu z uwzględnieniem densyjności (gęstości radiologicznej w jednostkach Hounsfiedla – j.H.) tkanek, które chcemy najlepiej uwidocznić. Program dobiera przedział wartości j.H. dla jak najlepszego uwidocznienia danej tkanki – w tym przypadku kości. Tzw. okno kostne pokazuje najlepiej średni obszar gęstości 300 j.H. – charakterystyczny dla tkanki kostnej.
Ryc. 1a. Przekrój osiowy prawego stawu łokciowego psa na wysokości wyrostka wieńcowego – izolowany wyrostek wieńcowy przyśrodkowy, liczne ogniska odczynowe po przyśrodkowej stronie kości łokciowej.
Ryc. 1b. Przekrój osiowy stawu łokciowego tego samego pacjenta na poziomie kłykci kości ramiennej. Widoczne wyraźne odczyny okostnowe z obszarami zagęszczenia wewnątrzkostnego.
Ryc. 1c. Lewy staw łokciowy psa, zaznacza się przebudowa podstawnej części wyrostka wieńcowego przyśrodkowego i zmiany zwyrodnieniowe okolicy kości łokciowej i promieniowej.
Na ryc. 1a przedstawiono staw łokciowy prawy pacjenta. Widoczny jest na nim izolowany wyrostek wieńcowy przyśrodkowy z przebudową jego części podstawnej. Dodatkowo na przyśrodkowej powierzchni kości łokciowej obserwuje się patologiczne ogniska wapnienia – wtórne do przewlekłego procesu zapalnego. Kość promieniowa na powierzchni boczno-tylnej z odczynem okostnowym. Ryc. 1b przedstawia łokieć tego samego pacjenta na poziomie kłykci kości ramiennej. Obserwuje się zaawansowane zmiany o charakterze zapalno-zwyrodnieniowym oraz wyraźne odczyny okostnowe z naddatkami cienia zarówno na kłykciu bocznym, jak i przyśrodkowym. Na ryc. 1c pokazano dla porównania lewy staw łokciowy tego samego pacjenta. Wyrostek wieńcowy przyśrodkowy z przebudową w części podstawnej bez cech fragmentacji. Obserwuje się zmiany zapalno-zwyrodnieniowe podobne jak w stawie prawym.
Kolejny pacjent – 3-letni pies, samiec golden retriever, został skierowany do pracowni na badanie TK z powodu widocznych w RTG zmian sugerujących izolowany wyrostek wieńcowy przyśrodkowy.
Ryc. 2c. Obraz rekonstrukcji trójwymiarowej stawów łokciowych psa z ryc. 2a i 2b. Obrazy trójwymiarowe tworzone z przekrojów cienkowarstwowych dają bardzo dobrą wizualizację przestrzenną zmian.
Badanie zostało przeprowadzone w premedykacji medetomidyną i butorfanolem, techniką osiową, cienkowarstwową, z rekonstrukcją w oknie kostnym oraz rekonstrukcją trójwymiarową. Na ryc. 2a i 2b przedstawiono odpowiednio prawy i lewy staw łokciowy pacjenta – przekrój na wysokości wyrostków wieńcowych. Widoczny izolowany prawy wyrostek wieńcowy przyśrodkowy z wyraźnymi odczynami okostnowymi przyśrodkowej powierzchni kości łokciowej. W stawie lewym obserwuje się częściowo izolowany wyrostek wieńcowy z wyraźnie zaznaczonym naddatkiem cienia na powierzchni przyśrodkowej kości łokciowej lewej. Ryc. 2c przedstawia rekonstrukcję trójwymiarową stawów łokciowych pacjenta.