XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
16/03/2018
Usunięcie gałki ocznej i wypatroszenie oczodołu są często wykonywanymi zabiegami podczas leczenia ciężkich chorób gałki ocznej lub po ich rozpoznaniu. W literaturze opisano kilka rodzajów protez gałki ocznej, przeznaczonych do stosowania głównie u psów i koni po usunięciu gałki ocznej lub wypatroszeniu oczodołu, a także kilka technik zabiegowych służących do poprawy wyglądu kosmetycznego twarzy i oczodołu po usunięciu oka. Po usunięciu gałki ocznej, która utraciła zdolność widzenia, wykonuje się obecnie alternatywnie implantację protezy wewnątrzoczodołowej lub założenie szwów z niewchłanialnej nici na krawędź oczodołu. W niniejszym artykule opisuję zastosowanie jako protezy siatki polietylenowo-dimetylowej w celu poprawy wyglądu pooperacyjnego po usunięciu gałki ocznej i wypatroszeniu oczodołu.
Improving postoperative appearance after enucleation and exenteration in dogs
Eye enucleation and exenteration is a commonly performed procedure to treat and diagnose serious ocular disease. Several types of orbital prostheses have been described for use mainly in dogs and horses after enucleation or exenteration, and several techniques have been used to improve the cosmesis of the face and orbit following enucleation. The implantation of an intraocular prosthesis or placement of non-absorbable sutures in the orbital rim are currently used as an alternative to enucleation of a blind eye. In this article we describe the use of a polyethylene-dimethyl mesh as an eyeball prosthesis to improve postoperative appearance after enucleation and exenteration.
Key words: enucleation, exenteration, postoperative appearance
Podczas usunięcia gałki ocznej (enukleacji) usuwana jest gałka oczna i jej cała zawartość. Wskazaniami do tego zabiegu są wrodzone defekty gałek ocznych, takie jak małoocze, które jest przyczyną przewlekłych chorób oczu, np. zapalenia spojówek i zapalenia rogówki, zakażenie wewnątrzgałkowe, które spowodowało uszkodzenie gałki i może być źródłem zakażenia ogólnoustrojowego, guzy wewnątrzgałkowe, których nie można usunąć miejscowo ani za pomocą lasera, ale nie rozprzestrzeniły się poza gałkę, wypadnięcie gałki ocznej wraz z zerwaniem kilku mięśni zewnątrzgałkowych i(lub) uszkodzeniem nerwu wzrokowego, zapalenie wewnątrzgałkowe, które spowodowało uszkodzenia tkanki wewnątrzgałkowej i doprowadziło do ślepoty, oraz rozległe urazy gałki z utratą tkanki wewnątrzgałkowej bez możliwości skutecznej rekonstrukcji.
Ryc. 7. Pies mieszaniec w wieku 7 lat po 9 miesiącach od usunięcia gałki ocznej. Widoczny jest dobry efekt kosmetyczny zagłębienia się skóry w okolicy lewego oczodołu.
Ryc. 8. Pies rasy chihuahua w wieku 3 lat po 7 miesiącach od usunięcia gałki ocznej wykonanego bez wprowadzenia siatki. Widoczne jest zagłębienie skóry w okolicy lewego oczodołu.
Gałkę oczną można także usunąć u pacjentów, u których jaskra spowodowała powiększenie gałki i utratę wzroku, chociaż zabieg ten został w większości przypadków zastąpiony przez wypatroszenie gałki ocznej połączone z wprowadzeniem protezy wewnątrzgałkowej ze względu na znacznie lepsze wyniki kosmetyczne.
W przypadku wszystkich zabiegów chirurgicznych na gałce ocznej, skóra dookoła oczu i na powiekach zostaje wycięta, wygolona i aseptycznie przygotowana do zabiegu w rutynowy sposób. Powierzchnia gałki ocznej oraz worek spojówkowy są płukane jałowym roztworem fizjologicznym lub 0,5% roztworem jodyny powidonowej.
Podczas zabiegu usunięcia gałki ocznej u małych zwierząt usuwane są oko, brzegi powiek, trzecia powieka oraz gruczoły łzowe. Najczęściej stosowaną techniką chirurgiczną u małych zwierząt jest podejście podspojówkowe przez spojówkę gałki. Inne techniki usunięcia gałki ocznej to enukleacja przezpowiekowa („en bloc”) i enukleacja boczna.
Wypatroszenie oczodołu polega na usunięciu spojówki, okostnej oczodołu, mięśni zewnątrzgałkowych oraz całej gałki ocznej. W przypadku guzów gałki ocznej, wypatroszenie można rozszerzyć na całą zawartość oczodołu. Wypatroszenie oczodołu wykonuje się zazwyczaj z podejścia przezpowiekowego, w którym powieki są zszywane razem szwem ciągłym. Po wypatroszeniu oczodołu zagłębienie w miejscu gałki ocznej jest widoczne znacznie wyraźniej niż po usunięciu samej gałki.
Wypatroszenie gałki ocznej z wprowadzeniem protezy wewnątrzgałkowej u małych zwierząt jest dość atrakcyjną alternatywą dla zabiegu usunięcia gałki ocznej (enukleacji). Zabieg ten, podobnie jak enukleacja, jest wykonywany w przypadku ślepoty lub silnej bolesności oczu i eliminuje konieczność miejscowego i ogólnego leczenia farmakologicznego, a także poprawia wygląd kosmetyczny miejsca zabiegu.
Podczas procedury wypatroszenia gałki ocznej usuwana jest cała zawartość gałki ocznej przez cięcie wykonane w twardówce lub w rąbku rogówki, z pozostawieniem warstwy włóknistej składającej się z rogówki i twardówki. Do takiego worka twardówkowo-rogówkowego wprowadzana jest sterylna silikonowa kulista proteza, a następnie rana w twardówce lub rąbku jest zamykana. Pierwotnym wskazaniem do wypatroszenia jest pierwotna jaskra w stadium końcowym, która nie reaguje już na leczenie farmakologiczne i powoduje powiększenie i bolesność oczu. Zaćma wtórna spowodowana septycznym zapaleniem oczu oraz nowotwory wewnątrzgałkowe nie są wskazaniem do wypatroszenia i powinny być leczone techniką usunięcia gałki ocznej.
W praktyce klinicznej stosuje się kilka metod poprawy wyglądu kosmetycznego twarzy i oczodołów po zabiegach usunięcia gałki ocznej i wypatroszenia oczodołu. Należą do nich: wprowadzenie wewnątrzgałkowego implantu silikonowego, wewnątrztwardówkowego implantu silikonowego, siatki dakronowej, wewnątrztwardówkowej protezy silikonowej po wypatroszeniu, konformera rogówkowo-twardówkowego, powłoki kosmetycznej na twardówkę oraz protezy rogówkowo-twardówkowej.
Aby uniknąć zapadnięcia się oczodołu po usunięciu całej gałki ocznej przy zabiegu podspojówkowego usunięcia gałki ocznej, można wprowadzić wewnątrzoczodołową protezę silikonową. Wielkość tej protezy powinna być dostosowana do wielkości oczodołu i w przybliżeniu być równa wielkości drugiej gałki ocznej.