XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Zwierzęta egzotyczne
Wybrane choroby oczu u świnek morskich. Cz. I
lek. wet. Oliwia Łobaczewska
Choroby oczu u świnek morskich to nadal trudny temat dla lekarzy praktyków. Niedostateczna liczba publikacji skłania do zadania pytań: Jak widzą świnki morskie? Jak wygląda zdrowe oko świnki morskiej? Czy obecność białego wypływu z oka to już objaw choroby?
Summary
Selected ophthalmic diseases in guinea pigs. Part 1
Eye disease in guinea pigs is a difficult subject for veterinary practitioners. The insufficient number of publications often leads to the question: How do guinea pigs see? What does a normal eye look like in guinea pigs? Is the presence of a white discharge from the eye a symptom of disease?
Key words: guinea pig, eye, disease
Choć zdolność widzenia u świnek morskich jest względnie słaba, to jednak rozróżniają one kolory. Badania wykazały, że mają dwa rodzaje czopków odpowiadających za widzenie kolorów. Widzą w paśmie krótkich i średnich fal promieniowania świetlnego. Odpowiada to barwom od zielononiebieskiej do żółtej, nie rozróżniają koloru czerwonego. Oczy u zdrowej świnki morskiej są czyste i błyszczące. Świnki morskie większość czasu trzymają powieki szeroko otwarte, nawet podczas snu. Niewiele świnek śpi z zamkniętymi powiekami.
Właściciele świnek często zgłaszają się do lekarzy weterynarii zaniepokojeni obecnością mlecznego wypływu z oczu, łącząc jego pojawienie się z możliwością wystąpienia zapalenia. Tymczasem ten mleczny wypływ to nic innego jak łzy, które w naturalny sposób mają lekko mleczną barwę. W stanach zapalnych ich wydzielanie wzrasta, co powoduje powstawanie mlecznych strupów na brzegach powiekowych.
Małoocze oraz wrodzony brak gałek ocznych
Małoocze (microphthalmos) oraz wrodzony brak gałek ocznych (anophthalmos) są obserwowane z większą częstotliwością u świnek morskich aniżeli u innych gatunków. Jest to prawdopodobnie podyktowane faktem, że świnki są powszechnie wykorzystywane jako zwierzęta laboratoryjne, a ich bliskie kojarzenie prowadzi do ujawniania się wad genetycznych. Wrodzony brak gałek ocznych może być spowodowany przez supresję rozwoju zawiązków oka podczas tworzenia się kresomózgowia, nieprawidłowy rozwój kresomózgowia lub zwyrodnienie pęcherzyków ocznych na skutek działania czynników teratogennych (ryc. 1, 2).
Małoocze (mikroftalmia) to wada polegająca na zmniejszeniu gałki ocznej/gałek ocznych (w porównaniu z normą) (ryc. 3). Wyróżniamy małoocze rzekome, gdy zmniejszenie gałki ocznej nie pociąga za sobą zmian w funkcjonowaniu poszczególnych struktur ok...