BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Małe zwierzęta
Tomografia komputerowa klatki piersiowej psów i kotów. Cz. II. Zastosowanie w praktyce
Lek. wet. Mateusz Hebel
Tomografia komputerowa (TK) w obrazowaniu klatki piersiowej człowieka jest stosowana rutynowo, zarówno w ocenie miąższu płuc, jak i śródpiersia, serca oraz ściany klatki piersiowej. Obrazowanie przekrojowe klatki piersiowej staje się również istotnym elementem postępowania diagnostycznego u pacjentów weterynaryjnych, głównie psów i kotów. Pozwala na bardziej precyzyjne określanie lokalizacji i rozmiarów zmian chorobowych niż klasyczne badanie rentgenowskie.
Summary
Computed Tomography of the thorax in dogs and cats. Part 2. Use in practice
Computed tomography (CT) produces cross-sectional images of the patient’s body. With the use of X-rays, images are obtained which are anatomical cross-sections of a study area with good tissue contrast. This is particularly important in imaging of the chest, abdomen and pelvis, where the complexity of anatomical structures does not always allow for making a diagnosis based on conventional radiographs.
Key words: computed tomography, dog, thorax
Ogólne zasady obrazowania za pomocą tomografii komputerowej przedstawiono w części pierwszej artykułu (MW 4/2013). Część druga ma na celu przybliżenie lekarzowi możliwości wykorzystania tego rodzaju badania w praktyce.
Ogólne podejście do analizy nieprawidłowości w obrazach tomografii komputerowej opiera się na określeniu lokalizacji zmiany, jej wielkości i gęstości radiologicznej, tzw. densyjności. Przy ocenie densyjności warto zwrócić uwagę na jej zmiany względem struktur otaczających. Zasadniczo zmiany dzieli się na bardziej gęste (hiperdensyjne), mniej gęste (hipodensyjne) oraz o takiej samej gęstości (izodensyjne).
Kolejnym krokiem w ocenie nieprawidłowości jest określenie struktury i kształtu uwidocznionej zmiany, jak również jej odgraniczenia od otaczających struktur tkankowych. Obecność tkanki tłuszczowej jako hipodensyjnej struktury pomiędzy zmianą patologiczną a zdrową tkanką może sugerować, że zmiana jest niezwiązana z tkankami zdrowymi. Podobnie, brak tkanki tłuszczowej i ścisły kontakt zmiany z tkanką zdrową mogą sugerować zmiany naciekowe. Należy jednak pamiętać, że ww. obraz nigdy nie pozwala na pewne stwierdzenie, czy zmiana nacieka zdrowe tkanki, czy też nie. Dzieje się tak z wielu powodów. Między innymi należy uwzględnić uśrednianie danych zbieranych przez komputer i przetwarzanych na obraz, jak również możliwości percepcji oka ludzkiego i rozdzielczość przestrzenną samych obrazów (1, 2, 3).