Dermatologia
Przydatność dermoskopii w rozpoznawaniu zmian skórnych u psów
dr n. wet. Iwona Taszkun
dr n. wet. Piotr Wilkołek
lek. wet. Łukasz Adamek
Dermoskopia (dermatoskopia) należy do bezpiecznych, łatwo powtarzalnych metod diagnostycznych stosowanych do badania klinicznego włosów, pazurów i zmian skórnych. Jest ona przydatna nie tylko dermatologom, ale też specjalistom innych dziedzin, w tym chirurgom. W chorobach skóry psów badanie dermoskopowe stanowi doskonałe uzupełnienie trichogramu, zeskrobiny i badania cytologicznego. W artykule przedstawiono możliwości wykorzystania i zalety dermoskopii, która wśród lekarzy weterynarii jest coraz bardziej popularną techniką badania.
Summary
Usefulness of dermoscopy in the diagnosis of skin lesions in dogs
Dermoscopy (dermatoscopy) is a safe and easily reproducible diagnostic examination used in the clinical assessment of hair, claw and skin lesions. It is useful not only for dermatologists, but also for other specialities, including surgeons. Dermoscopic examination complements other diagnostic methods such as the microscopic examination of hair, skin scraping and cytological examination in skin diseases in dogs.
Key words: dermoscopy, dermatoscopy, skin diseases in dogs, diagnostic modality
Dermoskopia lub dermatoskopia, zwana także mikroskopią epiluminescencyjną, jest metodą pozwalającą na ocenę naskórka, jego wytworów rogowych i skóry właściwej. Jest to bezpieczna, prosta, nieinwazyjna i powtarzalna technika diagnostyczna, stosowana obecnie w rozpoznawaniu chorób włosów (trichoskopia), dermatoz zapalnych (inflammoskopia), infestacji ektopasożytniczych (entomodermoskopia) oraz do oceny mikrokrążenia (kapilaroskopia). Obecnie na rynku dostępne są dermoskopy klasyczne, dające powiększenie 10-krotne, dermoskopy w postaci przystawki do telefonów komórkowych (iPhone 5 lub iPod), pozwalające na powiększenie 20-krotne, oraz wideodermoskopy, w których obraz może być powiększony nawet 100-200-krotnie. Powstały obraz jest przesyłany do komputera i archiwizowany.
Najtańsze (od 200 do 1000 złotych) i najprostsze są dermoskopy klasyczne, które różnią się między sobą źródłem światła. Te ze spolaryzowanym źródłem światła nie wymagają imersji i dlatego są wygodniejsze w użyciu u zwierząt, ze względu na okrywę w...