BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Anestezjologia
„Ketofol” – sposób na bezpieczną indukcję znieczulenia?
lek. wet. Monika Januchta
dr n. wet. Teresa Mastalerz
Od pewnego czasu w medycynie człowieka można znaleźć doniesienia na temat stosowania „ketofolu” na oddziałach intensywnej terapii lub podczas krótkich zabiegów chirurgicznych. Ketofol to nic innego jak połączenie w jednej strzykawce propofolu z ketaminą w stosunku 1 : 1 (10 mg propofolu z 10 mg ketaminy). Znajduje on zastosowanie głównie u ludzi podczas krótkich zabiegów chirurgicznych wymagających jedynie sedacji i analgezji, jak np. biopsja, oraz u pacjentów pourazowych. Do tej pory opublikowano kilka artykułów na temat stosowania ketofolu u psów i kotów, zdania co do jego przydatności są jednak podzielone. Czy znajdzie on miejsce w weterynarii?
Summary
“Ketofol” – a safe choice for induction of anesthesia?
Ketamine and propofol are two medications commonly used for procedural sedation and analgesia. The opposing physiologic effects of ketamine and propofol suggest a potential for synergy, and this has led to interest in their combined use, commonly termed “ketofol”. These two completely different sedatives exhibit clinical features that appear to balance each other’s deficits.
Key words: anaesthesia, propofol, ketamine, ketofol, dogs
Propofol (2,6-di-izopropylofenol) jest szybko i krótko działającym lekiem nasennym (hipnotykiem) bez działania przeciwbólowego. Używany jest głównie do indukcji znieczulenia ogólnego, a także w połączeniu z opioidami do znieczulenia całkowicie dożylnego – TIVA (total intravenous anesthesia). Podany dożylnie, powoduje w ciągu 20-60 sekund utratę świadomości, utrzymującą się średnio 4-8 minut. Po podaniu domięśniowym, z powodu szybkiego metabolizmu, nigdy nie osiąga odpowiedniego stężenia we krwi i w mózgu, aby wywołać efekt anestetyczny. W 98% wiąże się z białkami krwi, głównie albuminami. Jest metabolizowany przede wszystkim w wątrobie na drodze hydroksylacji i sprzęgania z kwasem glukuronowym, a nieaktywne farmakologicznie metabolity są wydalane z moczem. U kotów może dojść do jego kumulacji przy dłuższym znieczuleniu dożylnym ze względu na osłabioną możliwość sprzęgania z kwasem glukuronowym.
Najczęściej występujące skutki uboczne po zastosowaniu propofolu to spadek ciśnienia tętniczego krwi i bezdech lub hipowentylacja. Pojemność minutowa serca zmniejsza się z powodu jego ujemnego działania inotropowego, natomiast lipidowa postać leku powoduje rozszerzenie obwodowych naczyń krwionośnych i spadek ciśnienia tętniczego krwi. Po podaniu zbyt małej dawki indukcyjnej można zaobserwować sztywność mięśni, zwłaszcza kończyn piersiowych i szyi, lub skurcze toniczno-kloniczne.