BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Małe zwierzęta
Pęcherzyca liściasta u kota – przypadek kliniczny. Leczenie nie takie proste
lek. wet. Violetta Olender
Pęcherzyca liściasta jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób skóry o podłożu autoimmunologicznym u psów i kotów (Hnilica, 2014). Przyjęło się mówić, że choroba występuje niezależnie od wieku, płci i rasy, choć obserwacje kliniczne wskazują, że niektóre rasy psów oraz kotów wykazują większe predyspozycje do zapadania na choroby o charakterze immunologicznym, w tym na pęcherzycę liściastą. W przypadku psów tendencja do zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, natomiast u kotów pęcherzyca liściasta pojawia się dość często w młodym wieku.
SUMMARY
Pemphigus foliaceus in cat – clinical case. Treatment is not so obvious
Pemphigus foliaceus (PF) is the most commonly diagnosed autoimmune disease of the skin in dogs and cats. This disease develops independently of age, sex and breed, but clinical observations show that some breeds of dogs and cats reveal a predisposition to autoimmune diseases, including pemphigus foliaceus.
Key words: pemphigus foliaceus, young cat, cyclosporine, clinical case
Choroba przeważnie ma charakter idiopatyczny, w niektórych przypadkach jednak można podejrzewać wpływ czynnika zakaźnego, takiego jak dermatofitoza u kotów, leiszmanioza. Pęcherzyca może też towarzyszyć innym procesom chorobowym w organizmie, na przykład nowotworom limfoidalnym (pęcherzyca paraneoplastyczna). Może również zostać zainicjowana przez kontakt z substancją toksyczną lub jej przypadkowe spożycie. Niewykluczony jest także wpływ szczepień profilaktycznych.
Pojawienie się choroby jest zatem wypadkową wymienionych wyżej czynników. Oznacza to, że w pewnych okolicznościach i w określonych warunkach u niektórych ras łatwiej może zachodzić proces autoimmunizacji.
Istotą choroby jest powstawanie autoprzeciwciał przeciwko cząstkom adhezyjnym komórek naskórka. Przeciwciała te po połączeniu z antygenem powodują rozluźnienie, a potem przerwanie połączeń naskórka, począwszy od jego warstwy podrogowej. Wyrazem klinicznym tego procesu jest powstawanie pęcherzy różnej wielkości, które deformują powierzchnię naskórka, niszcząc jego pierwotną strukturę. Przypuszcza się, że autoantygenem w pęcherzycy liściastej jest białko transbłonowe desmogleina 1, należące do desmosomalnych cząsteczek adhezyjnych keratynocytów.
Autoprzeciwciała (IgG), wiążąc się z autoantygenem, otwierają łańcuch zależności rozpoczynający się od utraty spójności naskórka, poprzez proteolizę cząsteczek adhezyjnych, z rozluźnieniem połączeń między keratynocytami (akantoliza). W konsekwencj...