BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Choroby zakaźne
Pokąsania przez zwierzęta towarzyszące – czy należy się ich obawiać? Cz. II
dr n. wet. Martyna Puchalska
prof. dr hab. Krzysztof Anusz
Intensywny kontakt ze zwierzętami towarzyszącymi sprzyja przeniesieniu zarazków na człowieka (19). Nawet klinicznie zdrowe zwierzę może przyczynić się do przeniesienia zakażenia. Pokąsania przez zwierzęta to częsty problem. Rany i urazy powstałe w ich wyniku mają postać od drobnych punktowych ran kłutych po rozległe rany miażdżone, amputacje, a nawet przypadki śmiertelne (19).
Z pokąsaniem wiąże się ryzyko zakażenia rany. Drobnoustroje izolowane z takich ran odpowiadają drobnoustrojom należącym do flory bakteryjnej jamy ustnej zwierzęcia kąsającego, pochodzącym z pokarmu spożywanego przez zwierzę oraz ze środowiska lub stanowiącym element flory bakteryjnej skóry ofiary (19). Zarazkami izolowanymi z ran powstałych w wyniku pokąsania przez psa częściej są: Pasteurella canis, Pasteurella multocida, Capnocytophaga canimorsus, paciorkowce i gronkowce, w tym Staphylococcus aureus i S. intermedius, oraz drobnoustroje beztlenowe. Natomiast patogenami częściej izolowanymi z ran będących następstwem pokąsania przez kota są: Pasteurella multocida, Pasteurella septica i Erysipelothrix rhusiopathiae (19). Na szczególną uwagę zasługują zakażenia C. canimorsus i P. multocida.
Zakażenia Capnocytophaga canimorsus
Czynnik etiologiczny
Bakterie należące do rodzaju Capnocytophaga są Gram-ujemnymi, warunkowo beztlenowymi, wolno rosnącymi pałeczkami stanowiącymi normalny element flory bakteryjnej jamy ustnej psów, kotów i ludzi. Spośród dziewięciu gatunków należących do rodzaju Capnocytophaga sześć występuje u ludzi, a pozostałe trzy u zwierząt (21). C. canimorsus po raz pierwszy została opisana w 1976 roku przez Bobo i Newtona (12). Występuje u psów i rzadziej u kotów. Szacuje się, że patogen może być obecny nawet u jednej czwartej psów (5). W bardziej szczegółowych badaniach opartych na wykorzystaniu metod hodowli oraz techniki PCR C. canimorsus stwierdzono w płytce nazębnej 69,7% psów i 54,8% kotów (17).
Diagnostyka zakażeń C. canimorsus opiera się na klasycznych metodach hodowlanych oraz technice PCR z wykorzystaniem sekwencji genów 16S-RNA (7). Do wzrostu drobnoustroju w warunkach in vitro konieczne jest zapewnienie specjalnych warunków hodowli. C. canimorsus charakteryzuje powolny wzrost (2-7 dni).
Drogi zakażenia
Do zakażeń C. canimorsus dochodzi zwykle w konsekwencji pokąsań przez psa lub zadrapań przez kota (14), zdecydowanie rzadziej w wyniku pokąsania przez kota (7). Opisano również przypadki zakażenia w wyniku polizania przez psa (21).