BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Stomatologia
Pytania z dziedziny stomatologii. Cz. III. Prowadzenie skutecznego badania
Brett Beckman
Od wykonania dobrego radiogramu cyfrowego do uzyskania pewności, że wykryliśmy wszystkie zmiany – dr Beckman ma odpowiedzi na twoje pytania.
Niniejszy artykuł jest podsumowaniem trzyczęściowej serii, w której odpowiadam na pytania często zadawane po wykładach dotyczących stomatologii weterynaryjnej. W pierwszych dwóch częściach omówiłem praktyczne aspekty stomatologii i odpowiadałem na najczęstsze pytania na temat znieczulenia, blokady nerwów oraz ekstrakcji zębów. W tym artykule koncentruję się tym, jak skutecznie wykonać i zinterpretować radiogram wewnątrzustny, oczyścić i wypolerować zęby oraz przeprowadzić dokładne badanie jamy ustnej i zidentyfikować problemy.
P. Co trzeba zrobić, aby wykonywane radiogramy cyfrowe wszystkich zębów pojawiły się na ekranie w odpowiedniej kolejności?
O. Szablony w oprogramowaniu do rentgenów cyfrowych powinny być dostosowane do pacjentów różnej wielkości. Można samodzielnie stworzyć takie szablony lub zrobi to przedstawiciel firmy oferującej sprzęt, zgodnie ze wskazówkami użytkownika. Jeśli chodzi o projekcje, możemy wybrać opcje landscape (panoramiczne) lub portrait (portretowe) oraz prawe lub lewe. Projekcja portretowa jest przeznaczona do zdjęć siekaczy. Wszystkie dodatkowe projekcje mają zazwyczaj orientację panoramiczną. Kolejne zdjęcia prezentują konkretne obszary w jamie ustnej pacjenta w sposób zgodny z kolejnością wykonywania zdjęć (ryc. 1).
Jeżeli wykorzystujemy czujnik cyfrowy nr 2, małe psy i koty zazwyczaj wymagają wykonania 10 zdjęć do pełnego zobrazowania całej jamy ustnej, obejmującego wszystkie zęby. Dlatego w oprogramowaniu tworzony jest szablon, który odpowiada wszystkim tym projekcjom. Psy ras średnich i dużych wymagają 15-16 zdjęć (u niektórych pacjentów potrzebne są dwie projekcje siekaczy żuchwy, aby zobrazować zęby po prawej i po lewej stronie). U dużego psa z czaszką dolichocefaliczną lub psa bardzo dużego trzeba wykonać 19-20 zdjęć. Jeżeli używa się płyty fosforowej lub błony wielkości 4, u dużych psów możliwe jest zobrazowanie jamy ustnej na 10 zdjęciach. Niekiedy konieczne jest 15 zdjęć.
P. Jaka jest najskuteczniejsza kolejność postępowania od wprowadzenia w znieczulenie do wykonania koniecznych zabiegów u naszych pacjentów?
O. W stomatologii bardzo ważna jest wydajność i efektywność, dlatego należy odpowiednio przygotować się do zabiegu, aby od wprowadzenia pacjenta w znieczulenie do leczenia upłynęło jak najmniej czasu. Kluczem jest opracowanie schematu postępowania i przestrzeganie go u każdego pacjenta. My zalecamy następujący schemat.