XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Stomatologia
Wykorzystanie radiografii wewnątrzustnej do oceny endodontycznej
Jan Bellows
Usunąć, leczyć czy skierować do specjalisty? Dowiedz się, w jaki sposób interpretować radiogramy wewnątrzustne pacjentów i podejmować racjonalne decyzje dotyczące leczenia.
Przedstawiamy drugi artykuł z czteroczęściowej serii dotyczącej wykorzystania systemów radiografii wewnątrzustnej do poprawy jakości opieki nad pacjentem. Będziemy w nim omawiać obrazy wewnętrznych i zewnętrznych zaburzeń w obrębie zębów.
Codziennie spotykam w mojej praktyce psy i koty niewykazujące żadnych objawów klinicznych, u których w czasie badania jamy ustnej stwierdza się przebarwienia oraz złamania zębów, zarówno z odsłonięciem miazgi zęba, jak i bez odsłonięcia. Jaka jest najlepsza metoda leczenia tych przypadków? Czekać? Ekstrakcja? Kierować na leczenie kanałowe? Radiografia wewnątrzustna może znacznie ułatwić ustalenie kolejnych kroków postępowania. Kiedy zinterpretujesz wyniki tego badania, będziesz w stanie wybrać najlepszą metodę. Spróbujmy ustalić, w jaki sposób obrazowanie chorób endodontycznych może pomóc zawęzić listę możliwości terapeutycznych.
Czynniki decydujące o wyborze metody leczenia
Miazga znajdująca się w komorze korzenia oraz w kanałach zęba zbudowana jest z tkanki łącznej, nerwów, naczyń chłonnych i krwionośnych, kolagenu oraz odontoblastów. Na wierzchołku korzenia normalnego dojrzałego zęba znajduje się delta wierzchołkowa zawierająca mikroskopijnej wielkości otwory, którymi wnikają do zęba naczynia krwionośne i nerwy (ryc. 1a i b).
Wybór odpowiedniej metody leczenia jest uzależniony od kilku czynników – stopnia uszkodzenia struktury zębów, zmian patologicznych wokół wierzchołka i w obrębie przyzębia, znaczenia funkcjonalnego uszkodzonego zęba, dostępnego sprzętu oraz umiejęt...