BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
W skrócie
Nowości związane z terapią immunosupresyjną
W swoich prezentacjach „Terapia immunosupresyjna – lepsze zastosowanie znanych już leków” oraz „Terapia immunosupresyjna – co nowego?”, wygłoszonych podczas forum American College of Veterinary Internal Medicine, które odbyło się w Nashville w dniach 4-7 czerwca 2014 r., Andrew Mackin, BSc, BVMS, MVS, DVSc, FANCVSc, DACVIM, omawiał zarówno dobrze znane i najczęściej stosowane, jak i nowe leki do leczenia chorób o podłożu immunologicznym. Zanim jednak podejmie się decyzję o poddaniu pacjenta immunosupresji, najważniejsze jest ustalenie prawidłowego rozpoznania – ostrzegał dr Mackin.
Prednizon
Leczenie z zastosowaniem prednizonu zaczyna się najczęściej od dawki 2 mg/kg m.c./dobę doustnie, następnie zmniejsza się ją do 0,5-1 mg/kg m.c. co drugi dzień (dawka podtrzymująca). Dr Mackin podkreślał, że decyzja o dodaniu drugiego leku to kwestia wyboru, na pewno jednak jest do rozważenia, gdy leczenie glikokortykosteroidami jest nieskuteczne, objawy kliniczne są bardzo silne, a także u pacjentów ze znaczną niedokrwistością hemolityczną o podłożu immunologicznym, u których występuje aglutynacja lub którzy wymagają przetoczenia krwi.
Należy pamiętać, że zanim leki immunosupresyjne zaczną w pełni działać, może minąć tydzień, a nawet dwa. Do tego czasu nie powinno się oceniać leczenia jako nieskuteczne. Jeśli w tym czasie objawy kliniczne nasilają się i choroba osiąga stan zagrażający życiu, trzeba rozważyć dodanie drugiego leku immunosupresyjnego.