BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Stomatologia
Chirurgia jamy ustnej – trudne przypadki w stomatologii
Brett Beckman
Choroby przyzębia występują powszechnie w medycynie weterynaryjnej i często wymagają interwencji chirurgicznej. Niektóre przypadki są jednak bardziej wymagające niż inne, dlatego kluczem do wyleczenia pacjenta jest umiejętność podjęcia decyzji, kiedy skierować zwierzę do specjalisty.
Większość usług stomatologicznych, które oferujemy naszym pacjentom w ramach ogólnej praktyki weterynaryjnej, obejmuje rozpoznawanie i leczenie chorób przyzębia. Ekstrakcje natomiast stanowią znaczną część zabiegów chirurgicznych wykonywanych w ramach leczenia tych chorób. Niekiedy jednak mamy do czynienia z nietypowym lub trudnym przypadkiem, przy którym – w zależności od umiejętności i doświadczenia lekarza – konieczne może okazać się skierowanie pacjenta do specjalisty. Jest to pierwszy z serii artykułów dotyczących przypadków wymagających zabiegu chirurgicznego.
Nieudana ekstrakcja zęba
Ośmioletni wykastrowany samiec rasy cavalier king charles spaniel trafił na konsultację z powodu bólu w jamie ustnej po ekstrakcji złamanego lewego czwartego zęba przedtrzonowego żuchwy (308). Właściciel bezpośrednio po zabiegu zauważył częściowy brak łaknienia oraz pocieranie kończyną lewej strony trzewioczaszki, które utrzymywały się przez trzy tygodnie przed wizytą w klinice. Konsultujący lekarz weterynarii potwierdził, że przyśrodkowy korzeń zęba złamał się podczas próby ekstrakcji i jego wierzchołek został przepchnięty do kanału żuchwy, aby można go było wyciągnąć za pomocą podważki.
Ocena wzrokowa lewej części żuchwy wykazała obecność prawidłowej błony śluzowej w miejscu ekstrakcji (ryc. 1). Radiogramy potwierdziły obecność odłamanych fragmentów korzenia zęba 308 w kanale żuchwy dobrzusznie w stosunku do zębodołu (ryc. 2, bia...