XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Stomatologia
Artefakt czy zmiana patologiczna? Prawidłowa interpretacja radiogramów wewnątrzustnych
Jan Bellows
Widzisz podejrzaną zmianę na radiogramie jamy ustnej swojego pacjenta? Oto jak ustalić, czy to na pewno choroba.
Jest to czwarty z serii artykułów dotyczących wykorzystania radiografii wewnątrzustnej jako metody poprawy standardów opieki weterynaryjnej nad pacjentami.
W radiologii weterynaryjnej pewne pytania pojawiają się regularnie – na przykład czy „zmiana”, która jest widoczna na radiogramie, to rzeczywisty problem czy tylko artefakt? Artefakty to niepożądane zmiany na obrazie spowodowane nieprawidłową techniką wykonania radiogramu, zakłóceniami technologicznymi lub obiema tymi przyczynami jednocześnie. Problem ten może mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia pacjenta, a w przypadku stomatologii weterynaryjnej często oznacza różnicę pomiędzy ekstrakcją zęba a brakiem leczenia.
Spojenie żuchwy
Prawa i lewa gałąź żuchwy są ze sobą połączone w części przedniej tkanką łączną włóknistą. To spojenie jest rodzajem połączenia kości, które nie ulega zrośnięciu nawet u starszych pacjentów. Na radiogramach jest zazwyczaj widoczne jako linia o zmniejszonej intensywności cienia (ryc. 1a). Linię tę można błędnie zinterpretować jako złamanie żuchwy, co jest nieprawidłowe, ponieważ połączenie ma charakter tkanki łącznej, a nie kostnej. Sploty spojenia także mogą być pomylone ze zmianą patologiczną (ryc. 1b i c). Do rozdzielenia spojenia dochodzi najczęściej na skutek urazu. Zwiększona szerokość przejaśnienia cienia oraz asymetria przestrzeni oddzielającej gałęzie żuchwy zmniejszają wątpliwości dotyczące tego, czy mamy do czynienia z rozdzieleniem spojenia, czy ze stanem normalnym (ryc. 1d).
Otwory bródkowe
Otwory te są okrągłymi lub owalnymi strukturami o wyraźnych granicach i zmniejszonej intensywności cienia. Mogą mieć wyraźnie cieniujące krawędzie, ale nie zawsze tak jest. W przedniej części żuchwy występują trzy otwory bródkowe, które czasem mog...