BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Diagnostyka obrazowa
Badanie ultrasonograficzne u pacjentów z urazem jamy brzusznej – AFAST3 dla każdego
Garret Pachtinger
Badanie ultrasonograficzne staje się coraz bardziej dostępnym narzędziem diagnostycznym dla lekarzy weterynarii. Warto zatem dowiedzieć się, w jaki sposób wykonywać je u pacjentów po urazie, ponieważ może ono przyczynić się do uratowania im życia.
Większość lekarzy weterynarii zna ze studiów akronimy ARDS i SIRS oraz inne skróty używane powszechnie w medycynie. Czy wiesz jednak, co oznacza FAST3?
Nazwa FAST pochodzi od angielskiego określenia „focused assessment with sonography for trauma”, oznaczającego skrócone badanie ultrasonograficzne wykonywane w przypadku urazu. Badanie to jest przeprowadzane w miejscu przebywania pacjenta i pozwala wykryć u niego obecność wolnej krwi w jamach ciała bądź też inne nieprawidłowości pourazowe. Dokładniej rzecz biorąc, wyróżnia się FAST jamy brzusznej (AFAST – ang. abdominal FAST), FAST klatki piersiowej (TFAST – ang. thoracic FAST) oraz Vet BLUE (ang. bedside lung ultrasound exam, czyli badanie ultrasonograficzne płuc przeprowadzane przy pacjencie). Techniki te doprowadziły do stworzenia FAST3 (ang. focused assessment with sonography in triage, tracking and trauma) – skróconej oceny ultrasonograficznej dokonywanej podczas tzw. triage’u (wstępnej klasyfikacji pacjenta w stanie bezpośredniego zagrożenia życia – przyp. tłum.), monitorowania oraz badania zwierzęcia, które uległo urazowi.
Dlaczego badanie AFAST3 jest ważne?
Skąd całe to zamieszanie ze zmianą nazewnictwa i dodaniem cyfry 3 w górnym indeksie? Chociaż często zgadzam się z reklamą informacyjną, szczególnie o 4.00 nad ranem po 16-godzinnym dyżurze, to jednak uważam, że Ron Popeil [amerykański wynalazca i gwiazda telesprzedaży, który reklamował stworzony przez siebie rożen hasłem: „Set it and forget it”, czyli „Wstaw mięso i zapomnij o nim” (w domyśle – upiecze się samo) – przyp. tłum.] był w błędzie. Jako lekarze klinicyści nie możemy po prostu zastosować czegoś w medycynie i zaraz o tym zapomnieć.
Potrzebujemy nie tylko szybkiej, wstępnej oceny stanu pacjenta, ale również możliwości jego ponownego zbadania i porównania danych otrzymanych w różnym czasie. Rozumiemy przecież, że zwierzę we wstrząsie, z niedociśnieniem w momencie przywiezienia...