XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
W skrócie
Aktualne wskazówki dotyczące rozpoznawania i leczenia ropnego zapalenia opłucnej
Cel badania
Jak dotąd brak konsensusu w kwestii leczenia ropnego zapalenia opłucnej u psów i kotów. Pomimo wielu dostępnych metod postępowania, optymalne podejście do tego zagadnienia wciąż pozostaje nieustalone, a rokowanie różni się w zależności od przypadku.
Plan badania
Autorzy dokonali przeglądu aktualnej literatury dotyczącej patofizjologii, rozpoznawania i leczenia ropnego zapalenia opłucnej u psów i kotów. Dodatkowo opracowano instrukcję wprowadzania cewnika do drenażu klatki piersiowej.
Wyniki
Patofizjologia. Pierwotna przyczyna ropnego zapalenia opłucnej u psów i kotów często pozostaje nieznana. Najnowsze badania wskazują jednak, że u kotów zakażenie opłucnej rozwija się najczęściej na skutek rozprzestrzeniania się zakażenia z płuc (przy zapaleniu płuc lub ropniu). U psów natomiast przyczyna ropnego zapalenia opłucnej może być związana z rejonem, w którym przebywa pacjent. Przykładem są przypadki migrującego źdźbła trawy na terenach endemicznych. Autorzy artykułu wskazują na fakt, że zakażenie wirusem białaczki lub niedoboru immunologicznego u kotów nie jest czynnikiem predysponującym.
Rozpoznanie. Przedostanie się bakterii i komórek zapalnych do jamy opłucnej prowadzi do przerwania sił Starlinga oraz drenażu limfatycznego, odpowiedzialnych za drenaż płynu opłucnej. W wyniku tego dochodzi do gromadzenia się płynu. Autorzy rozważ...