BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Stomatologia
Ekstrakcja zębów – usunąć je, leczyć czy obserwować?
Jan Bellows
Kiedy ekstrakcja zębów jest leczeniem z wyboru? W tym pierwszym artykule z serii dowiesz się, co robić po stwierdzeniu zmian patologicznych zębów.
Lekarze weterynarii zajmujący się stomatologią codziennie muszą podejmować decyzje, czy pozostawić zęby podejrzane o zmiany patologiczne i obserwować je w przyszłości, leczyć je czy dokonać ekstrakcji. W przypadku niektórych zębów decyzja jest prosta, szczególnie gdy są one ruchome. W innych sytuacjach w podjęciu odpowiedniej decyzji może pomóc cel, jakim jest eliminacja bólu w obrębie jamy ustnej i przywrócenie jej funkcjonalności. Niniejszy artykuł jest pierwszy z serii, która ma pomóc w podejmowaniu decyzji dotyczących zapewnienia najlepszej opieki stomatologicznej pacjentom weterynaryjnym poprzez ekstrakcję zębów. Kolejne artykuły przedstawią sposoby leczenia widocznych zmian, a potem omówimy, w jakich sytuacjach najlepszym wyjściem jest nierobienie niczego i monitorowanie sytuacji w przyszłości.
Gdy wskazana jest ekstrakcja zęba, musimy na chwilę stać się adwokatami naszych pacjentów. Większość właścicieli nie zdaje sobie sprawy, że ich zwierzęta cierpią, ponieważ ból jest zamaskowany. Trzeba pamiętać, że jeżeli nie namawiamy klienta na podjęcie leczenia stomatologicznego bolesnych zmian w jamie ustnej zwierzęcia, po prostu działamy na jego niekorzyść. Kiedy klient pyta: „Jak mój pies będzie jadł po usunięciu zębów?”, najlepiej odpowiedzieć: „Lepiej niż wcześniej, ponieważ zlikwidujemy ból w jamie ustnej”. Większość klientów widzi znaczną poprawę u swoich zwierząt w ciągu kilku tygodni po ekstrakcji.