BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
14/06/2018
Dana Grab, CVT
W mojej klinice weterynaryjnej zastanawiamy się nad koniecznością stosowania fluoru u poszczególnych pacjentów. Do tej pory podawaliśmy go wszystkim kotom po zdjęciu kamienia nazębnego, a psom jedynie w przypadku uszkodzenia szkliwa lub ścierania się zębów. Jeden z techników powiedział, że fluor należy stosować zarówno u kotów, jak i u psów po każdym zabiegu higieny jamy ustnej. Jaki schemat stosowania fluoru jest obecnie zalecany?
Nie ustalono żadnego oficjalnego schematu stosowania fluoru u małych zwierząt, ale chętnie podzielę się moimi spostrzeżeniami na ten temat.
Fluor odgrywa niewielką rolę w zwalczaniu chorób przyzębia u psów i kotów. W stomatologii człowieka wykorzystanie tego pierwiastka jest bardzo popularne, ponieważ pomaga on zapobiegać próchnicy (wywołanej przez bakterie). Próchnica niezwykle rzadko występuje u psów i kotów, dlatego należy wziąć pod uwagę inne korzyści płynące z zastosowania fluoru u tych zwierząt.
Fluor zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego i może działać znieczulająco na odsłoniętą zębinę. Wielu lekarzy weterynarii ceni również przyjemny zapach fluoru. Dzięki niemu klienci są przeświadczeni o wysokiej jakości stomatologicznego zabiegu weterynaryjnego.
Nie widzę żadnych przeciwwskazań do rutynowego stosowania fluoru po stomatologicznych zabiegach higienicznych u psów i kotów, pod warunkiem że nadmiar leku zostanie usunięty z jamy ustnej. Takie zasady postępowania stosuję w mojej lecznicy.
Veterinary Medicine • Vol 106, No 1, January 2011, p. 10
Daniel T. Carmichael, DVM, DAVDC
Veterinary Medical Center, 75 Sunrise Highway, West Islip, NY 11795