XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Sympozjum – cukrzyca u psów i kotów
Postępowanie z pacjentami z cukrzycą
Zwiększone pragnienie i wielomocz od dawna były uważane za charakterystyczny objaw cukrzycy u małych zwierząt. Postęp, jaki nastąpił w leczeniu i monitorowaniu tej choroby, sprawił jednak, że większość pacjentów dzięki odpowiedniemu postępowaniu może wieść zdrowe, mniej „przemoknięte” życie.
DVM: Proszę powiedzieć coś o rozpoznawaniu i leczeniu cukrzycy.
Lori A. Wise: W większości przypadków przyczyną wizyty u lekarza weterynarii jest spadek masy ciała, nadmierny apetyt, wzmożone pragnienie i wielomocz. Właściciele psów i kotów tak naprawdę nie wiedzą, co dolega ich zwierzęciu. Ustalenie rozpoznania nie powinno sprawiać lekarzom weterynarii większych problemów, wystarczą podstawowe czynności diagnostyczne. U pewnego odsetka pacjentów choroba zostaje rozpoznana dopiero wtedy, gdy rozwinie się cukrzycowa kwasica ketonowa i poważne objawy związane z cukrzycą. Na tym etapie pacjenci ci wymagają hospitalizacji i intensywnego leczenia.
Rozpoznanie cukrzycy jest stosunkowo proste, ale prawdziwym wyzwaniem jest prowadzenie takich pacjentów. Rozmawiając z innymi lekarzami weterynarii, często słyszę, że cukrzyca jest jedną z tych chorób, których nie znoszą, ponieważ prowadzenie tych przypadków może być naprawdę trudne. Po pewnym czasie właściciele są sfrustrowani, a cały proces leczenia zaczyna się załamywać.