XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
O nas samych
Jak zagłodzić wampira wysysającego naszą energię?
Carl A. Osborne
Staraj się myśleć i działać pozytywnie, aby zagłodzić jednego z najgorszych wrogów praktykujących lekarzy weterynarii.
„Gdybym tylko miał więcej czasu”. Jak często przychodzi ci do głowy ta myśl na początku, w trakcie i pod koniec wypełnionego obowiązkami dnia? Prawda jest jednak taka, że każdego dnia mamy do dyspozycji ograniczoną ilość czasu (24 godziny, 1440 minut lub 86 400 sekund) i musimy podzielić ją pomiędzy obowiązki rodzinne, zawodowe i społeczne. Tak samo każdego dnia mamy pewną ilość energii, aby je zrealizować. I to, czy te wszystkie zadania wykonamy, zależy w dużym stopniu od sposobu, w jaki zdecydujemy się tę naszą energię spożytkować.
Wyobraźmy sobie, że istnieje wampir wysysający naszą energię, i spróbujmy zastanowić się nad naszymi pozytywnymi i negatywnymi wyborami oraz sposobem, w jaki wpływają one na nasze reakcje. Wampir symbolizuje bezproduktywnie wydatkowaną energię oraz stratę czasu, gdy decydujemy się na negatywne myślenie i działanie w spodziewanych i niespodziewanych okolicznościach, z którymi codziennie styka się każdy z nas. Co możemy zrobić, aby zmienić to, w jaki sposób wpływają na nas negatywne okoliczności? Co możemy zrobić, aby zminimalizować mentalne i emocjonalne obciążenia, które nas przygniatają?
Przyczyny i skutki negatywnego myślenia
Pomiędzy bodźcem (lub wydarzeniem) oraz naszą reakcją na ten bodziec istnieje pewna przestrzeń. W tej przestrzeni znajdują się nasze możliwości wyboru sposobu reakcji. Jeżeli negatywna sytuacja ma na nas bezpośredni wpływ – co się stanie, gdy zaczniemy myśleć negatywnie i działać negatywnie? Zgodnie z zasadą przewidywania przyczyny i skutku – jeżeli zareagujemy negatywnie, konsekwencją tego będzie bezproduktywna strata naszej energii i czasu.
Kiedy już je wykorzystamy, nie możemy odzyskać ani czasu, ani energii. Nawiązując do tytułu tego artykułu, jeżeli zdecydujemy się myśleć i działać w sposób negatywny, a nie pozytywny, pozwalamy, aby wampir wyssał z nas naszą produktywność, nasze morale oraz szczęście. Dlaczego? Negatywne myśli (złość, frustracja, obraza, odruchy obronne, brak zaufania, strach, poczucie winy, niecierpliwość, oskarżanie, złość, samolubność) przynoszą negatywne wyniki (obojętność, drażliwość, apatia, złość, wycofanie, nadymanie się, niechęć, wrogość, postępowania sądowe). Ponadto, jeżeli bezproduktywnie zużywamy czas i energię, narażamy się na ryzyko jeszcze większej frustracji i złości, które z kolei mogą prowadzić do dalszych strat czasu i energii.
Z tego punktu widzenia negatywne myśli są nie tylko bezproduktywne, ale stają się wręcz szkodliwe. Zauważyłem, że konsekwencje impulsywnego wybuchu złości bardzo często znacznie przekraczają frustrację, która spowodowała ten wybuch. Ta sytuacja je...