XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Rozród
Pobieranie nasienia od psów
Greg Burns
Ten zabieg jest przydatny nie tylko w rozrodzie psów, ale również w rozpoznawaniu chorób gruczołu krokowego.
Pobieranie nasienia jest nieodłącznym elementem badania przydatności psa do rozrodu. Umożliwia kriokonserwację nasienia, transport nasienia mrożonego, a także sztuczną inseminację nasieniem świeżym. Znajduje również zastosowanie w rozpoznawaniu niektórych chorób gruczołu krokowego. U psów nasienie pobiera się manualnie.
Odpowiednie otoczenie
Pobieranie nasienia powinno odbywać się w cichym, spokojnym otoczeniu. Tradycyjny gabinet weterynaryjny, z wieloma bodźcami zapachowymi, wzrokowymi i dźwiękowymi, może nie być odpowiednim miejscem do przeprowadzenia tego zabiegu. Pies nie może się ślizgać w trakcie pobierania ejakulatu, dlatego na podłodze należy umieścić dywanik lub matę antypoślizgową (ryc. A).
Bodźce stymulujące
W większości przypadków najlepszej jakości ejakulat można uzyskać w obecności samicy. Suka powinna być w rui, jeżeli jednak jest w innej fazie cyklu, warto użyć sztucznych feromonów. Można również pobrać wymazówką wydzielinę od suki w rui i zamrozić do późniejszego wykorzystania w trakcie pobierania nasienia. W pomieszczeniu, w którym odbywa się zabieg, powinien znajdować się personel, który będzie w stanie kontrolować zarówno sukę, jak i psa.