XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Stomatologia
Trzy kroki do skutecznej diagnostyki choroby przyzębia
Jan Bellows
Oglądanie, zgłębnikowanie w znieczuleniu oraz radiografia wewnątrzustna mogą pomóc określić stopień zaawansowania choroby u każdego pacjenta.
Większość właścicieli zwierząt nie ma świadomości, że ich pies lub kot choruje na chorobę przyzębia. Wydaje im się, że nieprzyjemny zapach z jamy ustnej zwierzęcia jest normalny i należało się tego spodziewać. Niestety, wiele z tych ukochanych zwierząt niepotrzebnie cierpi, podczas gdy choroba się rozwija, niekiedy do momentu, w którym konieczne jest usunięcie zęba. Co więc można zrobić we wczesnych stadiach choroby, aby zmienić taki stan rzeczy?
Po pierwsze trzeba zrozumieć, że choroba przyzębia wcale nie pojawia się dopiero wtedy, gdy zapach jest na tyle nieprzyjemny, że musisz zostawić otwarte drzwi do gabinetu, gdy krwawienie z dziąseł jest widoczne już po ich delikatnym przetarciu gazą, a uszkodzone zęby ruszają się. Choroba przyzębia to mozaika różnych objawów klinicznych, rodzajów leczenia i ich efektów. Wczesne ustalenie rozpoznania jest natomiast kluczem do możliwie szybkiego ułożenia całej układanki.
Jak przez lata zmieniały się nazwy choroby przyzębia
Naukowcy i stomatolodzy od wieków próbowali poznać, rozpoznawać i leczyć chorobę przyzębia, ponieważ stale stykali się z różnego rodzaju zaburzeniami, które ona powoduje. W zależności od epoki, choroba przyzębia była określana mianem loculosis, śluzotok dziąsłowy, zapalenie okostnej, zapalenie okostnej kości wyrostków zębodołowych, zakaźne zapalenie dziąseł i kości wyrostka zębodołowego, zapalenie otoczki korzenia zębowego, okresowe zapalenie dziąseł, objawowe zapalenie stawów wyrostków kości zębodołowych, ropotok Schmutza, choroba Riggsa, rozchwianie zębów, ropotok wyrostka zębodołowego. Ostatnio stosuje się bardziej ogólny termin „choroba przyzębia”, na który składa się kilka jednostek chorobowych, takich jak zapalenie dziąseł oraz zapalenie przyzębia.
Bez wątpienia rozpoznawanie typu oraz stopnia zaawansowania choroby nie jest ani łatwe, ani proste, ale jest bardzo ważne i wykonalne w każdej ogólnej praktyce weterynaryjnej. Aby skutecznie rozpoznać chorobę przyzębia, konieczne jest przeprowadzenie badania wizualnego (oglądania) w gabinecie, zgłębnikowania w znieczuleniu oraz radiografii wewnątrzustnej.
Krok 1. Badanie wizualne (oglądanie)
Niezależnie od przyczyny, dla której pacjent trafił do lekarza weterynarii, każde kompleksowe badanie kliniczne musi obejmować głowę i jamę ustną. Nie można pominąć badania jamy ustnej tylko dlatego, że zwierzę zostało przyprowadzone na przykład z...