W skrócie
Wskazówki i trendy na oddziale intensywnej terapii
Rozszerz swoją wiedzę dzięki najważniejszym wskazówkom z ubiegłorocznej konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Weterynaryjnego Stanów Nagłych i Intensywnej Terapii (International Veterinary Emergency and Critical Care Society).
Pięć niezbędników w opiece nad pacjentami po zatruciu
Na wykładzie zatytułowanym „Pięć najważniejszych błędów w opiece nad pacjentem, który uległ zatruciu”, zaprezentowanym przez Justine Lee, DVM, DACVECC, DABT podczas konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Weterynaryjnego Stanów Nagłych i Intensywnej Terapii w 2013 roku, omówiono najistotniejsze błędy popełniane przez lekarzy weterynarii w trakcie leczenia zwierząt po zatruciach. Poniżej przedstawiono pięć rzeczy, które należy wykonywać w takich przypadkach:
1. Przeprowadź dokładny wywiad
Upewnij się, ile i co dokładnie spożyło zwierzę, oraz zadaj konkretne pytania dotyczące składników. Na przykład istnieje duża różnica pomiędzy zatruciem po spożyciu preparatu Claritin (loratadyna) a Claritin-D (pseudoefedryna i loratadyna). Zapytaj również, czy był to lek długo działający bądź taka jego postać, w której substancja czynna jest uwalniana powoli.
Dr Lee zaleca, aby zawsze, gdy jest to możliwe, prosić właścicieli o przyniesienie opakowań po spożytych lekach (np. pudełka, buteleczki po tabletkach). Należy również pytać ich, czy zdążyli podać coś zwierzęciu jeszcze przed przyjazdem do kliniki (np. mleko, syrop z korzenia wymiotnicy lekarskiej).
2. Natychmiast zakwalifikuj pacjentów do leczenia
Czas ma znaczenie, a pacjenci, którzy ulegli zatruciu, nie mogą tkwić długo w poczekalni.