BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Artykuł wiodący
Spojrzenie polskiego lekarza weterynarii
Dr n. wet. Beata Degórska
Jednym z częściej spotykanych pacjentów lecznic weterynaryjnych zajmujących się ortopedią psów i kotów jest zwierzę, u którego stwierdza się ból wtórny do toczącego się przewlekłego stanu zapalnego w stawie biodrowym. Pierwotna przyczyna przewlekłego zapalenia bywa różna. Wskutek choroby w stawie biodrowym może dochodzić do zniszczenia powierzchni stawowych, ubytków chrząstki, pojawienia się wyrośli kostnych, zmian w strukturze mazi stawowej, zaników masy mięśniowej. Skuteczne zachowawcze leczenie bólu bywa w niektórych przypadkach niemożliwe. U części z tych pacjentów można sięgnąć po postępowanie operacyjne, polegające na amputacji głowy i szyi kości udowej.
W artykule „Resekcja głowy kości udowej w chorobach stawów biodrowych u psów i kotów” autor w bardzo przystępny sposób opisał wskazania i sposób przeprowadzenia zabiegu amputacji głowy i szyi kości udowej wraz z możliwymi powikłaniami oraz celami rehabilitacji.
Zabieg amputacji głowy i szyi jest powszechnie wykonywany u małych zwierząt ze względu na szereg wskazań, dotyczących psów zarówno małych ras, jak i większych. Najważniejszym celem tej operacji jest zniesienie bólu pochodzącego z uszkodzonego stawu biodrowego. Wskazania do zabiegu oraz techniczne aspekty samej operacji są niezwykle ważne. Znane są także czynniki dyskwalifikujące, czyli bezwzględne przeciwwskazania do zabiegu. Należą do nich zaburzenia neurologiczne dotyczące kończyn miednicznych, klinicznie objawiające się zaburzoną propriocepcją. Przed zabiegiem należy wykluczyć wszelkie zaburzenia dotyczące dolnego lub górnego neuronu ruchowego.
Przeciwwskazaniem względnym jest obszerny zanik mięśni bocznej części uda oraz mięśni pośladkowych. W takich przypadkach sam zabieg – mimo usunięcia przyczyny bólu lokującego się w stawie biodrowym – nie powoduje poprawy klinicznej. Pacjent kuleje...