XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Stomatologia
Podstawy stomatologii weterynaryjnej. Cz. II
Jan Bellows
Kontynuujemy nasz cykl poświęcony rozwiązywaniu problemów stomatologicznych u pacjentów weterynaryjnych. Oto ogólny przegląd zasad stomatologii weterynaryjnej.
Skupmy się na chwilę na stomatologii. Jakie ma ona znaczenie dla twojej praktyki i w jaki sposób możesz przełożyć swoją pasję na to, co jest właściwe dla twoich pacjentów, oraz przekazać to ich opiekunom?
Szlifuj terminologię
W praktykach weterynaryjnych zajmujących się zwierzętami towarzyszącymi codziennie wykonuje się zabiegi stomatologiczne u psów i kotów. Ale termin „zabieg stomatologiczny” niewiele mówi na temat tego, co właściwie robi stomatolog. American Veterinary Dental College opracował następujące definicje:
Stomatologia weterynaryjna jest definiowana jako dyscyplina, która zajmuje się czynnościami weterynaryjnymi obejmującymi profesjonalną konsultację, badanie, diagnostykę, profilaktykę oraz leczenie (chirurgiczne i niechirurgiczne) zaburzeń i chorób jamy ustnej oraz okolicy trzewioczaszki, a także przylegających do nich i powiązanych z nimi struktur. Są one wykonywane przez licencjonowanego lekarza weterynarii z zachowaniem etyki zawodowej oraz odpowiednich przepisów prawnych.
Profesjonalne oczyszczenie zębów oznacza przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym skaling (usunięcie naddziąsłowej i poddziąsłowej płytki oraz kamienia) i wypolerowanie zębów za pomocą urządzeń mechanicznych lub ręcznych przez wyspecjalizowanego lekarza weterynarii.
Leczenie przyzębia to leczenie zmienionych chorobowo tkanek przyzębia, które obejmuje profesjonalne oczyszczenie zębów oraz jedną lub więcej z następujących czynności: wygładzenie korzeni, kiretaż dziąsłowy, płaty periodontologiczne, chirurgię regeneracyjną, wycięcie lub plastykę dziąseł oraz miejscowe podanie leków antyseptycznych albo antybiotyków.