XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Dermatologia
Rozpoznawanie alergii pokarmowej u psów i kotów
Thomas Lewis
Zastosowanie diety eliminacyjnej jest jedynym sposobem rozpoznania alergii pokarmowej u psa lub kota. Oto jak krok po kroku wybrać rodzaj diety i przeprowadzić tę próbę.
Owczarek niemiecki z nawracającym ropnym zapaleniem skóry. Kot syjamski z uporczywym świądem i łysieniem. Golden retriever z zapaleniem ucha i biegunką. Te zwierzęta mogą cierpieć na alergię pokarmową i stać się twoimi pacjentami.
Psy i koty mogą uczulić się na każdy rodzaj pokarmu, który otrzymują. Często można spotkać się z błędnym poglądem, że alergia pokarmowa rozwija się częściej po niedawnej zmianie diety. W rzeczywistości alergie pokarmowe mogą objawić się w każdym momencie. Wiele badań sugeruje, że u młodych psów (poniżej 1. roku życia) alergie pokarmowe rozwijają się częściej niż atopowe zapalenie skóry.1 Najpopularniejsze alergeny u psów (wołowina, kurczak, kurze jaja, mleko krowie, pszenica, soja, kukurydza) i kotów (kurczak, ryba, nabiał) są również składnikami najczęściej stosowanymi w wielu komercyjnych karmach dla tych zwierząt.1,2
Objawy kliniczne u psów
U psów nie stwierdza się predylekcji wiekowej, u wielu osobników jednak objawy kliniczne występują przed ukończeniem 1. roku życia. Obejmują one świąd niezależny od pory roku, zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego, zapalenie skóry, eozynofilowe zapalenie naczyń, nawracające ropne zapalenie skóry, łojotok i pokrzywkę. Prawie połowa moich pacjentów z alergią pokarmową ma również objawy ze strony układu pokarmowego. Mogą one obejmować wymioty, biegunkę, gazy oraz więcej niż dwa wypróżnienia dziennie.
Z rzadko zgłaszanych objawów klinicznych alergii pokarmowej można wymienić drgawki i objawy ze strony układu oddechowego, w tym zapalenie oskrzeli, nosa oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.1 Objawy alergii pokarmowej mogą być też słabe lub poniżej progu świądowego. Obserwuje się wtedy jedynie epizody świądu wywołanego przez alergeny środowiskowe obecne w okresie intensywnego pylenia.
Objawy kliniczne u kotów
Klasycznym objawem klinicznym alergii pokarmowej u kotów jest świąd, szczególnie okolicy głowy i uszu. Inne możliwe objawy to samouszkodzenia w postaci wyłysień oraz wszelkie przejawy zespołu ziarniniaka eozynofilowego.
Rozpoznawanie alergii pokarmowej
Istnieją pewne wskazówki, na podstawie których można podejrzewać alergię pokarmową u pacjenta. Jedną z nich są zmiany skórne. W przypadku alergii pokarmowej u psów dotyczą one zwykle uszu i zadu. Ponadto objawy zazwyczaj nie występują sezonowo, mogą jednak pojawiać się okresowo z powodu sporadycznego podawania leków.