BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Stomatologia
Podstawy stomatologii weterynaryjnej. Cz. IV. Choroby rozwidlenia korzenia
Jan Bellows
Odkładanie się kamienia i płytki w tej okolicy, jeżeli nie zostanie wcześnie rozpoznane, może doprowadzić do utraty przyczepu zęba, powodując poważną, bolesną chorobę.
Rozwidlenie korzenia jest okolicą anatomiczną, w której korzenie zęba wielokorzeniowego zaczynają się rozchodzić w różnych kierunkach. Zazwyczaj okolica ta jest oddzielona od środowiska jamy ustnej dzięki obecności przyzębia (dziąsło, więzadło przyzębia, kość wyrostka zębodołowego, cement). Gromadzenie się płytki i kamienia od strony policzkowej często prowadzi jednak do zapalenia i zakażenia przyzębia, a rozprzestrzenianie się choroby przyzębia pomiędzy korzeniami powoduje bezpośrednią ekspozycję rozwidlenia na środowisko jamy ustnej. W efekcie dochodzi do utraty przyczepu, co sprawia, że w tej przestrzeni gromadzą się fragmenty pokarmu lub innego materiału (ryc. 1a).
W rozpoznawaniu zmian w obrębie rozwidlenia przydatne są radiogramy wewnątrzustne. Przejaśnienie cienia nad okolicą rozwidlenia wskazuje na obecność procesu chorobowego. Nawet najmniejsze zmiany radiograficzne w tej okolicy powinny być dokładnie z...