Diagnostyka obrazowa
Radiogramy stomatologiczne – czy wiesz, jaki obraz jest prawidłowy?
Hilal Dogan
Musisz dobrze poznać podstawy i wiedzieć, co jest prawidłowe, zanim uznasz coś za zmianę patologiczną – mówi dr Barden Greenfield.
Musisz wiedzieć, co na radiogramie stomatologicznym jest normą, zanim zaczniesz szukać zmian patologicznych – powiedział dr Barden Greenfield, DAVDC, na kongresie CVC. Jeżeli masz stomatologiczny rentgenowski aparat cyfrowy, musisz wykonywać radiogramy uzębienia u każdego pacjenta – podkreśla dr Greenfield. Dlaczego? W ostatnim badaniu przeprowadzonym na UC Davis stwierdzono, że u trzech z 10 psów oraz czterech z 10 kotów występowała choroba, którą można było rozpoznać wyłącznie za pomocą radiografii stomatologicznej. To badanie wykazało ponadto, że u 50% psów i kotów ze zmianami patologicznymi obecne było więcej niż jedno zaburzenie.1,2
Jednym słowem – jeżeli to masz, to tego używaj.
A oto lista 10 wskazówek, które zdaniem dr. Greenfielda pomagają w lepszej interpretacji radiogramów stomatologicznych.
1. Poznaj dokładną terminologię i anatomię
- Bardzo ważna jest przestrzeń więzadła przyzębia – mówi dr Greenfield. W przypadku choroby ulega ona powiększeniu, dlatego podczas wykonywania radiogramów zwróć szczególną uwagę na tę przestrzeń i dokładnie ją poznaj. Przestrzeń więzadła przyzębia pełni rolę amortyzatora wstrząsów – reaguje na nadmierne wstrząsy reakcją bólową. Więzadło jest połączone z cementem korzenia zęba oraz z kością wyrostka zębodołowego. Bez tej przestrzeni doszłoby do ankylozy i pacjent nic by nie czuł.
- Krawędź koronowa jest innym określeniem wierzchołka zęba. W przypadku zębów niedojrzałych wierzchołek jest otwarty do 10.-12. miesiąca życia. Kiedy ulega zamknięciu, ząb przestaje się wyrzynać. Co ważniejsze, zamknięcie wierzchołka jest istotne w dalszym dojrzewaniu zęba, który rośnie nadal wewnątrz przez całe życie zwierzęcia.
- Zawiązki zębów mogą być widoczne na radiogramach w wieku około 8-12 tygodni. Dr Greenfield mówi, że możesz wykonać zdjęcia w wieku 12 tygodni, aby zobaczyć, czy u zwierzęcia wszystkie zęby ulegną wyrżnięciu.