XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Choroby zakaźne
Bartoneloza – więcej niż tylko zadrapanie przez kota
Jason Stull, Michelle Evason
Dla zdrowia psów, kotów, a także ludzi przedstawiamy najnowsze informacje o tej bakterii.
W ciągu ostatnich trzech dekad liczba badań nad bartonelozą systematycznie się zwiększała. Do chwili obecnej wyodrębniono co najmniej 36 gatunków bakterii z rodzaju Bartonella, które mogą być przeniesione przez szereg wektorów (m.in. pchły, muchy, wszy, muchy piaskowe, kleszcze). Wiele z nich ma potencjał zoonotyczny i powoduje choroby ludzi oraz zwierząt. Dla wielu gatunków Bartonella rezerwuarem są koty i psy, w przenoszeniu choroby bierze jednak udział również wiele innych zwierząt (np. gryzonie, króliki, owce, kojoty). W miarę rozwoju technik diagnostycznych i badań naukowych nasze zrozumienie roli tej bakterii w chorobach ludzi, psów i kotów zmienia się istotnie.
Koty przenoszą chorobę poprzez zadrapanie...
Bartonella jest najbardziej znana jako czynnik zoonotyczny choroby kociego pazura. Choroba jest powodowana przez bakterię Bartonella henselae, a koty są zakażane za pośrednictwem pcheł kocich (Ctenocephalides felis). Ludzie zakażają się tą chorobą w wyniku zadrapania lub pogryzienia przez chorego kota. Bakterie B. henselae zawarte są w pchlich odchodach, które znajdują się na pazurach i zębach kotów. U ludzi choroba objawia się początkowo w postaci krost w miejscu zadrapania lub ugryzienia, a następnie może dojść do zajęcia okolicznych węzłów chłonnych i niewielkiego podwyższenia temperatury ciała.
Choroba kociego pazura zazwyczaj ustępuje samoistnie, zdarzają się też jednak ciężkie przypadki (szczególnie u osobników z obniżoną odpornością), skutkujące naczyniakowatością, plamicą i zapaleniem mięśnia sercowego. Szacuje się, że w Stanach Zjed...