XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Artykuł wiodący
Spojrzenie polskiego lekarza weterynarii
dr hab. Kamila Glińska-Suchocka
Praca pt. „Interpretacja wyników badania aktywności enzymów wątrobowych i testów czynnościowych wątroby” Brigitte B. McAtee i Jonathana A. Lidbury dostarcza wielu cennych informacji dla lekarza praktyka, ułatwiających interpretację wyników badań profilu wątrobowego. Autorzy zawarli w artykule wiadomości dotyczące predyspozycji rasowych do chorób wątroby oraz pierwszych objawów występujących przy uszkodzeniu lub zaburzeniu czynności tego narządu.
Lista ras psów predysponowanych do chorób wątroby jest z roku na rok coraz dłuższa. Do najczęściej opisywanych ras wykazujących skłonność do chorób tego narządu należą m.in. bedlington terriery, west highland white terriery, pudle, cocker spaniele oraz dobermany. Trzeba również pamiętać, że przewlekłe zapalenie wątroby często występuje u labradorów i owczarków niemieckich. U części ras choroba uwarunkowana jest genetycznie, u niektórych etiologia nie została w pełni poznana. Należy też mieć na uwadze, że w ponad 50% przypadków mamy do czynienia z uszkodzeniem wątroby spowodowanym nieprawidłowym żywieniem zwierząt lub czynnikami toksycznymi. Również u zwierząt poddanych długotrwałej terapii farmakologicznej wtórnie może dojść do uszkodzenia tego narządu.
Niestety u zwierząt, w odróżnieniu od ludzi, na podstawie danych uzyskanych z wywiadu rzadko można ustalić czynnik etiologiczny uszkodzenia wątroby. W praktyce weterynaryjnej często o uszkodzeniu narządu dowiadujemy się na podstawie wyników badań laboratoryjnych oraz diagnostyki obrazowej. Tak jak autorzy opisali w artykule, pierwsze objawy uszkodzenia wątroby często są mało swoiste. Zazwyczaj są to objawy ze strony układu pokarmowego, m.in. wymioty, biegunki, spadek apetytu, które w pierwszej kolejności sugerują choroby żołądka, jelit lub trzustki. Dopiero w terminalnej fazie choroby pojawiają się objawy bardziej swoiste. Dlatego tak duże znaczenie w diagnostyce chorób wątroby ma wykonywanie przesiewowych badań krwi, co umożliwia wczesne rozpoznanie choroby i wprowadzenie prawidłowego leczenia, dzięki czemu możemy zapobiec ciężkiemu uszkodzeniu narządu.