XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Stomatologia
Podstawy stomatologii weterynaryjnej. Cz. IX. Jak włączyć stomatologię do oferty twojej lecznicy
Jan Bellows
Stomatologia na najwyższym poziomie to wygrana dla twojej lecznicy i twoich pacjentów. Porozmawiajmy więc o umiejętnościach, sprzęcie oraz nastawieniu, jakie są konieczne do tego, aby zacząć.
Niemal osiem spośród każdych 10 psów i kotów, które codziennie widzisz, wymaga opieki stomatologicznej, ale znacznie mniejszy odsetek faktycznie jest taką opieką otoczony. Jak możesz sprawić, aby stomatologia stała się domeną twojej praktyki i przynosiła korzyści pacjentom, ich właścicielom oraz lecznicy?
1. Uwierz w stomatologię.
2. Zainwestuj w najlepszą edukację, materiały i sprzęt.
3. Jak najlepiej wykonuj badania.
4. Zapobiegaj rzeczom możliwym do uniknięcia i lecz te, które są uleczalne.
Gotowy? Przyjrzyjmy się temu dokładniej.
1. Uwierz w stomatologię
Nie każdy lubi bieganie, jazdę na rowerze lub podnoszenie ciężarów, ale wierzymy, że te czynności są dla nas dobre. To samo dotyczy stomatologii – nie musisz jej kochać ani nawet lubić. Wszystko, czego potrzebujesz, by zrobić kolejny krok naprzód, to wiara, że przynosi ona korzyści. Długotrwałą korzyścią wynikającą z opieki periodontologicznej i związanych z nią zabiegów jest ograniczenie zapalenia. Stomatolodzy leczący ludzi są przekonani, że zapalenie związane z chorobą przyzębia jest przyczyną wielu innych problemów w naszym organizmie, dlaczego więc inaczej miałoby być w przypadku zwierząt towarzyszących?
Wszyscy widzieliśmy starsze psy i koty ze złamanymi zębami i zaawansowaną chorobą przyzębia, które normalnie jadły i sprawiały wrażenie, że czują się dobrze. Czy tacy pacjenci naprawdę potrzebują natychmiastowej opieki stomatologicznej? Tak, naprawdę jej potrzebują. Psy i koty mają szlaki bólowe podobne jak ludzie. Choroby zębów bolą – nawet jeżeli jest to przewlekły, stały, tępy ból. Wyobraź sobie, że chodzisz ze zmienionymi zapalnie, krwawiącymi dziąsłami lub że odczuwasz ból za każdym razem, gdy gryziesz jedną stroną jamy ustnej.
Żadne zwierzę nie powinno być pozostawione samo sobie, gdy odczuwa ból. Aktywna opieka stomatologiczna oraz prewencyjne działania w domu mogą pomóc uniknąć nawrotów i uczucia dyskomfortu (ryc. 1a i b). Zobaczysz także radość na twarzy twoich klientów, kiedy będą mówić ci, że mają „nowego” psa lub kota po kompleksowym badaniu jamy ustnej oraz wyleczeniu stwierdzonych zaburzeń.
2. Zainwestuj w najlepszą edukację, materiały i sprzęt
Nie ma lepszej stopy zwrotu z inwestycji w weterynarii niż inwestycja w stomatologię. Aby jednak zrobić to dobrze, musisz wiedzieć, jak ustalić rozpoznanie i leczyć (albo skierować do specjalisty) stwierdzoną chorobę zębów, musisz także mieć najle...