XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Diagnostyka obrazowa
Badanie ultrasonograficzne nadnerczy
Elizabeth Huynh, Clifford R. Berry
Technika lokalizowania i obrazowania
Lewe nadnercze
Poniżej wymieniono anatomiczne punkty odniesienia pomocne w ustalaniu położenia lewego nadnercza:
- lewa nerka to punkt odniesienia od strony bocznej
- aorta brzuszna to punkt odniesienia od strony przyśrodkowej
- pień trzewny i tętnica krezkowa przednia znajdują się przednio od lewego nadnercza
- lewa tętnica nerkowa to punkt odniesienia od strony doogonowej
- tętnica przeponowo-brzuszna lewa to punkt odniesienia od strony grzbietowej
- żyła przeponowo-brzuszna lewa to punkt odniesienia od strony brzusznej (ryc. 1).1
Niezmienione lewe nadnercze znajduje się przednio i przyśrodkowo od lewej nerki (ryc. 2).1-5 Ich położenie względem siebie może jednak ulegać zmianie przy zbyt silnym dociśnięciu głowicy ultrasonograficznej, powodującym przemieszczenie lewej nerki. Lewa nerka cechuje się znaczną ruchomością, co wynika z podwieszenia na korzeniu nerki (naczynia nerkowe oraz moczowód) i połączenia od strony dobrzusznej z nabłonkiem surowiczym wyściełającym jamę otrzewnej.
Lewe nadnercze układa się nieznacznie bocznie i dobrzusznie od aorty brzusznej i znajduje się bezpośrednio obok lub nieznacznie doogonowo od pnia trzewnego i tętnicy krezkowej przedniej.1,4,5
Tylny biegun nadnercza umiejscowiony jest przednio od „zagięcia” tętnicy nerkowej lewej i jej ujścia z lewej bocznej ściany aorty brzusznej (ryc. 3).
Tętnica przeponowo-brzuszna lewa jest widoczna wzdłuż grzbietowej powierzchni lewego nadnercza. Niekiedy może być uwidoczniona dopiero po zastosowaniu kolorowego badania doplerowskiego.
Żyła przeponowo-brzuszna lewa, widoczna w bliskim polu lub dobrzusznie od nadnercza i przecinająca je na dwie równe części (biegun dogłowowy i doogonowy),1 nie zawsze jest możliwa do zaobserwowania w obrazie 2D w odcieniach szarości, ale jeśli się to uda, to pomaga w potwierdzeniu położenia lewego nadnercza.
Poszukiwanie lewego nadnercza u psów rozpoczyna się od ułożenia głowicy bocznie wzdłuż osi długiej lewej nerki. Kieruje się czoło głowicy (ruchem niezmieniającym odległości) przyśrodkowo, do wysokości aorty, i lokalizuje się pień trzewny, tętnicę ...