BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Farmakologia
Jakie są najlepsze zasady stosowania antybiotyków w zapaleniu płuc, zapaleniu oskrzeli i ropniaku opłucnej?
Jennifer L. Garcia
Przy zapaleniu płuc i ropniaku opłucnej zaleca się rozpoczęcie leczenia jeszcze przed otrzymaniem wyników testów, ale w przypadku zapalenia oskrzeli jest inaczej.
Poniższy artykuł jest ostatnim z trzyczęściowej serii podsumowującej nowe wytyczne dotyczące zastosowania środków przeciwbakteryjnych u psów i kotów z chorobą dróg oddechowych. Zostały one opracowane przez Grupę Roboczą ds. Wytycznych do Stosowania Antybiotyków Międzynarodowego Stowarzyszenia Chorób Zakaźnych Zwierząt Towa-rzyszących (International Society for Companion Animal Infectious Diseases).
Zapalenie oskrzeli
Stan zapalny oskrzeli może mieć rozmaite przyczyny, począwszy od drażniących czynników środowiskowych, przez pasożyty, aż do patogenów bakteryjnych. Bordetella bronchiseptica i Mycoplasma spp. są głównymi bakteriami związanymi z zapaleniem oskrzeli. Psy i koty ze współistniejącą chorobą zapalną lub immunologiczną albo wadami anatomicznymi (np. porażenie krtani, zapadanie tchawicy) mogą być podatne na wtórne bakteryjne zapalenie oskrzeli.
Rozpoznanie bakteryjnego zapalenia oskrzeli wymaga testów wykluczających inne przyczyny i pobrania próbek z dolnych dróg oddechowych do badania cytologicznego, hodowlanego i oznaczenia wrażliwości na środki przeciwdrobnoustrojowe. Autorzy wytycznych zaznaczają, że preferowaną metodą pobrania próbek jest bronchoskopia, ale można również rozważyć wykorzystanie popłuczyn z tchawicy.