XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Toksykologia
Neurolodzy ostrzegają – zatrucia brometaliną rosnącym zagrożeniem dla zwierząt domowych
Marc Kent, Eric Glass
Zalecane przez Agencję Ochrony Środowiska USA odejście od stosowania rodentycydów o działaniu antykoagulacyjnym oznacza jednocześnie wzrost ryzyka ekspozycji zwierząt domowych na zatrucia neurotoksyną, na którą nie ma odtrutki.
W 2008 roku Agencja Ochrony Środowiska USA (ang. EPA, Environmental Protection Agency) zadecydowała, że do 2015 roku wszystkie dostępne komercyjnie rodentycydy muszą spełniać wymogi określone w regulacjach mających na celu ochronę dzieci, zwierząt domowych oraz zwierząt wolno żyjących przed ekspozycją na te substancje. Z naszego punktu widzenia najistotniejszym skutkiem tych rozporządzeń były ograniczenia dotyczące stosowania rodentycydów zawierających antykoagulanty drugiej generacji, co doprowadziło do zdominowania rynku przez środki o odmiennych mechanizmach działania – przede wszystkim brometalinę.
Jak można było przewidzieć, wzrosła liczba zatruć tą substancją wśród ludzi.1 Częstsze stały się także przypadki intoksykacji brometaliną wśród zwierząt towarzyszących.2 Autorzy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przeanalizowali przypadki pięciu kotów pochodzących z różnych lecznic weterynaryjnych z rejonu wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Zwierzęta te uległy zatruciu brometaliną, w wyniku czego obserwowano u nich poważne objawy neurologiczne, a następnie śmierć.
Znaczenie
Brometalina stanowi poważne zagrożenie dla zwierząt towarzyszących. Przede wszystkim potwierdzenie faktu spożycia trucizny jest zazwyczaj trudne. Co więcej, nie zostało opracowane ani swoiste leczenie skutków zatrucia tą substancją, ani odtrutka na nią. Ponieważ sprzedaż brometaliny wzrasta, a co za tym idzie, rośnie szansa ekspozycji, a brak efektywnych metod leczenia takich zatruć, lekarze weterynarii powinni dysponować wiedzą o niebezpieczeństwie, jakie stanowi ona dla zwierząt domowych.
Mechanizm działania
Brometalina po spożyciu jest szybko wchłaniana w przewodzie pokarmowym, a następnie metabolizowana do silnie działającego produktu, jakim jest desmetylobrometalina.3 Powoduje ona rozprzęgnięcie procesu fosforylacji oksydacyjnej.4 Skutkuje to zmnie...