BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
19/09/2018
Tad B. Coles
Probiotyki dostępne na rynku mogą regulować odpowiedź immunologiczną u psów i kotów, pomagając w leczeniu niektórych zaburzeń.
Podczas Purina Companion Animal Nutrition Summit w 2017 roku Michael Lappin, DVM, PhD, DACVIM, profesor chorób wewnętrznych w Colorado State University’s College of Veterinary Medicine and Biomedical Sciences, dokonał przeglądu różnych badań, których przedmiotem był wpływ probiotyków na odpowiedź immunologiczną psów i kotów. Omawiając liczne badania nad probiotykami, dr Lappin skupił się głównie na dostępnym na rynku preparacie FortiFlora, zawierającym szczep Enterococcus faecium SF68.
Dr Lappin przedstawił jedno z pierwszych badań nad immunomodulacyjnym działaniem probiotyków u szczeniąt poddanych szczepieniu przeciwko wirusowi nosówki (CDV), które otrzymywały probiotyk zawierający E. faecium SF68 albo placebo.1 Badanie wykazało liczne swoiste i nieswoiste zmiany immunologiczne. Stwierdzono między innymi, że u szczeniąt otrzymujących probiotyk miano przeciwciał przeciwko CDV było wyższe, co wskazywało na stymulację immunologiczną komórek B. Dr Lappin podkreślał jednak, że stężenie przeciwciał przeciwko CDV w grupie kontrolnej również było wystarczające, by zapewnić szczeniętom ochronę. W tym badaniu parametry immunologiczne były oceniane po 10 tygodniach po rozpoczęciu podawania probiotyku, nie wiadomo więc, czy efekty jego działania można wykryć wcześniej.
W swoim wykładzie dr Lappin przedstawił również wyniki nowego badania, które sugerowało, że u zdrowych młodych dorosłych psów rasy beagle immunostymulujące działanie probiotyku można zaobserwować już cztery tygodnie po rozpoczęciu jego podawania. Te wnioski prowadzą do nowego badania, oceniającego działanie wspomagające probiotyku w leczeniu uogólnionej nużycy. Kiedy u psa rozwija się nużyca, obserwuje się immunosupresję z obniżeniem liczby komórek T i małą liczbą krążących limfocytów CD4+.2 Grupa badawcza dr. Lappina prowadziła badania, które miały ocenić, czy u pit bull terrierów z młodzieńczą uogólnioną nużycą podawanie probiotyku może wpłynąć na skrócenie czasu leczenia.
W innym badaniu oceniano odpowiedź immunologiczną kociąt otrzymujących probiotyk lub placebo po szczepieniu żywą modyfikowaną szczepionką przeciwko katarowi kociemu, panleukopenii i kaliciwirusowi w 9. i 12. tygodniu życia.3 Po 27 tygodniach badacze zaobserwowali zwiększenie liczby limfocytów CD4+ bez wzrostu liczby CD8+, co wskazuje na wspomaganie układu odpornościowego w grupie otrzymującej probiotyk. Opierając się na tym badaniu, grupa dr. Lappina przeprowadziła badanie u kotów z przewlekłym zakażeniem herpeswirusem kocim (FHV-1). W badaniu tym grupa zwierząt otrzymujących probiotyk miała zauważalnie stabilniejszą mikroflorę jelitową i mniej epizodów zapalenia spojówek podczas okresów zwiększonego stresu w czasie badania.4
Dr Lappin zwrócił uwagę, że nie wszystkie probiotyki są produkowane w taki sam sposób. Skład większości ocenianych weterynaryjnych produktów probiotycznych (23 na 25) nie odpowiadał informacjom podanym na etykiecie.5 W związku z tym dr Lappin radzi lekarzom weterynarii, aby korzystali z produktów firm mających dobrze udokumentowaną kontrolę jakości i oceniających swoje produkty w kontrolowanych badaniach klinicznych.
dvm360.com, Vetted • October 2017
Tad B. Coles, DVM, MRSS-P, CCFP
Overland Park, Kansas