Stomatologia
Wczesne rozpoznawanie chorób jamy ustnej u szczeniąt i kociąt
Mary Krakowski Volker
Ocena stanu jamy ustnej powinna być nieodłącznym elementem rutynowego badania wykonywanego podczas pierwszych wizyt szczeniąt i kociąt. Pamiętaj o specyficznych dolegliwościach stomatologicznych, które mogą występować u twoich najmłodszych pacjentów.
Wizyty ze szczeniętami i kociętami z natury rzeczy mają intensywny przebieg, ponieważ muszą obejmować rozmowę o szczepieniach i odrobaczeniach, informacje o zabiegu kastracji lub szkoleniu behawioralnym. Nie można w nich jednak pomijać oceny stanu jamy ustnej młodego zwierzęcia.
Szybkie powtórzenie z anatomii
Zanim przejdziemy do właściwego tematu, warto przypomnieć sobie prawidłowy układ łuków zębowych, co stanowi oczywiście podstawę do rozpoznania jakichkolwiek zaburzeń. W tabeli 1 przedstawiono wzory uzębienia mlecznego i stałego psów i kotów.1 W tabeli 2 podano przybliżony wiek, w którym dochodzi do wyrzynania się mlecznych i stałych zębów w prawidłowym rozwoju psów i kotów.1
W prawidłowo ukształtowanej jamie ustnej zwierzęcia korony zębów są gładkie, białe, półprzezroczyste i zbliżonej barwy jak zęby sąsiadujące. Dziąsła mają kolor bladoróżowy, odznaczają się wyraźnie zarysowanymi brzegami i miejscami mogą być nakrapiane. Błona śluzowa jest bladoróżowa lub ewentualnie fizjologicznie ciemno pigmentowana. W konsystencji powinna być elastyczna, giętka, gładka i miękka.
Przejdźmy zatem do zmian w jamie ustnej, z którymi możesz spotkać się u szczeniąt i kociąt.
Przetrwałe zęby mleczne
Na jedno miejsce w jamie ustnej powinien przypadać dokładnie jeden ząb. Innymi słowy oznacza to, że każda sytuacja pojawienia się dwóch zębów tego samego typu na tej samej pozycji i w tym samym czasie stanowi nieprawidłowość.2,3 Ząb mleczny należy uznać za przetrwały już w momencie zaobserwowania wyrzynającego się odpowiadającego mu zęba stałego.2 Zęby mleczne mogą przetrwać w jamie ustnej na skutek nieprawidłowego ułożenia zawiązka stałego zęba (najczęstsza przyczyna) lub ze względu na całkowity brak tego zawiązka.2,3 Zaburzenie to może mieć podłoże genetyczne i najczęściej występuje u psów ras małych i miniaturowych, aczkolwiek obserwuje się je również u psów innych ras, a także u kotów.2 Obecność przetrwałych zębów mlecznych może prowadzić do wad zgryzu i predysponować do chorób przyzębia, dlatego powinny być one usuwane najszybciej jak to możliwe. Ekstrakcję przeprowadza się metodą zamkniętą (dźwigni) lub chirurgicznie, zależnie od preferencji.
Wady zgryzu
Każde zwierzę zasługuje na to, by cieszyć się wygodnym, funkcjonalnym zgryzem (ryc. 1-4). Na pojęcie prawidłowego stosunku łuków zębowych żuchwy i szczęki składa się kilka wytycznych. Pierwszą z nich jest pozycja siekaczy – siekacze żuchwy powinny...