XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Płynoterapia
Płynoterapia. Cz. I. Płynoterapia u pacjentów hospitalizowanych – ocena stanu pacjenta i wybór płynów
Bridget M. Lyons, Lori S. Waddell
Płynoterapia stanowi ważny element planu leczenia wielu hospitalizowanych psów i kotów. Wybór rodzaju płynu oraz dawki jest uzależniony nie tylko od jego dostępności, ale także od stanu uwodnienia pacjenta, stabilności jego parametrów hemodynamicznych oraz równowagi elektrolitowej.
W niniejszym artykule omówiono zasady rozmieszczenia płynów w przestrzeniach wodnych organizmu, ocenę stopnia uwodnienia, rodzaje odwodnienia i klasyfikację dostępnych płynów infuzyjnych. Przedstawiono też, w jaki sposób obliczyć zapotrzebowanie pacjenta na płyny. Druga część tego artykułu będzie poświęcona obliczaniu niedoboru wolnej wody, monitorowaniu płynoterapii, określaniu momentu, w którym powinno się zaprzestać podawania płynów, oraz zasadom postępowania w przypadku pacjentów z zaburzeniami elektrolitowymi i wybranymi nieprawidłowościami dotyczącymi równowagi płynowej.
Rozmieszczenie wody w organizmie
Całkowita zawartość wody w organizmie (TBW – total body water) zazwyczaj opisywana jest na przykładzie poszczególnych przestrzeni wodnych. Pomimo że utrzymanie równowagi płynowej stanowi proces dynamiczny – ponieważ płyny podlegają stałej utracie na drodze wydalania oraz w trakcie przemian metabolicznych, a jednocześnie są dostarczane zarówno z wodą, jak i z pożywieniem – dla zrozumienia tego, w jaki sposób woda jest rozmieszczona w organizmie, a tym samym w jaki sposób płynoterapia wpływa na stan jego uwodnienia, warto jest odnieść się do poszczególnych przestrzeni (kompartmentów) płynowych organizmu.
Całkowita zawartość wody w organizmie stanowi około 60% całkowitej masy ciała u osobników dorosłych (ryc. 1) i około 80% u pacjentów pediatrycznych.1 U zwierząt otyłych odsetek ten jest niższy, ponieważ tkanka tłuszczowa zawiera mniej wody niż pozostałe tkanki organizmu.1 Dwie trzecie TBW to płyn wewnątrzkomórkowy.1 Pozostała jedna trzecia TBW składa się mniej więcej w 75% z przestrzeni śródmiąższowej i w 25% z przestrzeni wewnątrznaczyniowej.1 W tak zwanej trzeciej przestrzeni znajduje się niewielka ilość płynu transcelularnego (np. płyn mózgowo-rdzeniowy, maź stawowa).
Przestrzeń wewnątrzkomórkowa i zewnątrzkomórkowa oddzielone są błonami komórkowymi. Pomiędzy tymi dwoma kompartmentami woda może przemieszczać się swobodnie na zasadzie osmozy.1 Przestrzeń wewnątrznaczyniowa oddzielona jest od pozostałych przestrzeni śródbłonkiem naczyniowym. Ściany naczyń włośniczkowych pokrywa glikokaliks śródbłonka, czyli siateczka glikoprotein i proteoglikanów związanych z błoną komórkową. Odgrywa ona ogromną rolę w przemieszczaniu się płynów pomiędzy poszczególnymi przestrzeniami wodnymi organizmu.2