XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Stomatologia
Resorpcja zębów – nazwij ją, aby oswoić się z nią u swoich weterynaryjnych pacjentów
Sarah J. Wooten
Resorpcja zębów występuje u niemal wszystkich naszych pacjentów, jak jednak powinno się ją klasyfikować i kiedy leczyć? Na te pytania odpowiada dr Mary Volker, stomatolog weterynaryjny.
Jak tłumaczyła podczas konferencji Fetch dvm360 Mary Krakowski Volker, DVM, DAVDC, w przypadku resorpcji zębów nomenklatura jest istotna. Dlaczego? Ponieważ leczenie zależy od typu resorpcji. I oczywiście nie używamy takich samych nazw u psów i kotów, ponieważ byłoby to zbyt proste.
Obecnie wyróżniamy trzy typy resorpcji zębów u kotów i sześć typów u psów, a każdy z nich jest leczony inaczej. Czy twoje leczenie jest prawidłowe?
Resorpcje u kotów
Dr Volker zakłada, że każdy kot cierpi na resorpcję zębów, dopóki nie zostanie udowodnione, że jest inaczej – w zależności od badania dotyczy to nawet 67% populacji. Jest to bolesne i postępujące, nie możemy zatrzymać procesu resorpcyjnego, a przyczyna choroby nie została jeszcze ustalona. Resorpcja zębów jest bardziej powszechna u starszych kotów i zwykle ma miejsce w wielu zębach. Najczęściej dotyczy trzeciego zęba przedtrzonowego szczęki. Jeśli podczas badania kota zauważysz „guzek” dziąsłowy w okolicy trzeciego zęba przedtrzonowego, jest to prawie zawsze wtórne do resorpcji zęba, mówi dr Volker.