XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Choroby zakaźne
Postępowanie z kotem z potwierdzonym nosicielstwem FeLV – przewodnik dla lekarzy weterynarii i ich klientów
Glenn Olah
Przy odpowiednim zaangażowaniu właściciela i opiece medycznej zespołu weterynaryjnego koty zakażone retrowirusem mogą cieszyć się dłuższym życiem w lepszym komforcie.
Wirus białaczki kotów (FeLV) to występujący na całym świecie retrowirus RNA typu gamma. Zakażone jest od 3 do 14% populacji kotów domowych, w zależności od lokalizacji geograficznej, płci, trybu życia zwierząt oraz ich ogólnego stanu zdrowia.1 Zdaniem ekspertów możliwe jest, że wirus ten przeszedł na koty od szczurów na obszarze pustyń północnej Afryki, w okresie późnego plejstocenu, około 10 milionów lat temu. Zarówno gryzonie, jak i koty były wtedy zwierzętami dzikimi, do transmisji wirusa między tymi gatunkami mogło więc dojść drogą pokarmową lub poprzez ugryzienia.2,3
FeLV jest drobnoustrojem wysoce zakaźnym, zwłaszcza dla kociąt, i ulega błyskawicznemu przeniesieniu pomiędzy osobnikami w trakcie codziennych bliskich kontaktów tych zwierząt, takich jak korzystanie ze wspólnych misek z pokarmem lub wodą albo wzajemne zabiegi pielęgnacyjne. Zachowania agresywne, na przykład ugryzienia w trakcie walk kotów, również mogą łatwo doprowadzić do zakażenia.
Pierwotne zakażenie FeLV może przyjąć jedną z trzech postaci – poronną, regresywną lub postępującą (progresywną).4 U około dwóch trzecich kotów, które miały kontakt z wirusem, zakażenie rozwija się w postaci poronnej albo regresywnej, natomiast u pozostałej jednej trzeciej jest to postać progresywna.5 Charakterystyka poszczególnych typów zakażenia jest następująca:
- Postać poronna. Mówi się o niej wówczas, kiedy u kota dochodzi do zwalczenia zakażenia.
- Postać regresywna. Zwierzę przechodzi etap czasowej wiremii, którą następnie udaje mu się zwalczyć, nie cierpi także na żadną z chorób powiązanych z nosicielstwem FeLV. W genomie kota pozostaje jednak wbudowane DNA wirusa6-8 (stadium to dawniej określane było jako latentne).
- Postać postępująca. U zakażonego kota dochodzi do siewstwa wirusa ze śliną, z wydzieliną z worków spojówkowych i z nosa, z moczem, kałem oraz mlekiem, co stanowi źródło zakażenia dla kolejnych osobników (zwierzęta takie określało się wcześniej jako „przetrwale wiremiczne”).
Koty w stadium postępującym zakażenia mogą przeżyć od kilku miesięcy do kilku lat, ze średnim czasem przeżycia 3,1 roku. Śmierć może być spowodowana chorobami powiązanymi z FeLV.9 Jednakże przy zapewnieniu odpowiedniej opieki i nadzoru weterynaryjnego niewychodzące koty z potwierdzonym nosicielstwem wirusa białaczki mogą prowadzić znacznie dłuższe życie w dobrym komforcie. Zwierzęta te okazjonalnie mogą cierpieć z powodu miejscowych objawów choroby. Zjawisko to opisywane jest jako przetrwała atypowa zlokalizowana replikacja wirusa (na przykład w obrębie gruczołu mlekowego, pęcherza moczowego lub oczu).4,10