BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Stany nagłe
Sześć błędów do uniknięcia w stanach nagłych
Justine Lee
Jeżeli pod wpływem stresu towarzyszącego nagłym sytuacjom nie będziesz w stanie przypomnieć sobie żadnego z opisanych błędów, których powinieneś się wystrzegać, skup się tylko na jednej kwestii – perfuzja, perfuzja, perfuzja.
Czy przypadek psa z bladymi błonami śluzowymi, słabym tętnem i liczbą uderzeń serca wynoszącą 190/minutę sprawia, że ręce zaczynają ci się pocić? Czy zaczynasz szybciej oddychać, gdy masz przed sobą kota oddychającego z trudnością przez jamę ustną?
Jeżeli nie spotykasz się na co dzień z nagłymi przypadkami, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Omówiono w nim błędy popełniane często u pacjentów w stanach nagłych – ta wiedza może pomóc uratować ich życie. Miałam okazję praktykować w różnych miejscach – od obleganej lecznicy w środku miasta do zacisznej kliniki uczelni – i widziałam, jak popełniano te błędy, sama też to robiłam. Ty za to już nie musisz, a twoi pacjenci (a przynajmniej ich właściciele) ci za to podziękują. Oto na co należy uważać.
1. Brak wykonania zdjęcia RTG klatki piersiowej
Często spotykam się z przypadkami pacjentów odsyłanych na ostry dyżur w celu wykonania USG jamy brzusznej lub pozabiegowego leczenia podtrzymującego, u których znajduję mnóstwo przerzutów w klatce piersiowej. Zdjęcia RTG klatki piersiowej powinny być częścią rutynowej diagnostyki u zwierząt starszych.
Psy starsze niż 6-7 lat i koty starsze niż 12 lat, u których stwierdza się na przykład powiększenie wątroby i śledziony, żółtaczkę, krew w jamie brzusznej, chorobę o podłożu immunologicznym albo gorączkę o nieznanym pochodzeniu, powinny mieć wykonane zdjęcia RTG klatki piersiowej w tym samym czasie co jamy brzusznej. Zazwyczaj wykonujemy trzy projekcje, natomiast zdjęcie profilowe z prawej i lewej strony na ogół wystarcza, żeby wykryć potencjalne przerzuty.
Mimo że sprawdzenie obecności przerzutów jest dość mało efektywne, ponieważ szansa na ich znalezienie jest stosunkowo mała, zdjęcie RTG jest ważnym narzędziem, które może pomóc w rozmowie z właścicielem na temat całościowego rokowania oraz ewentualnego zalecenia eutanazji. Warto jednak pamiętać, że wykonanie zdjęć RTG u kotów z dusznością może być dla nich zbyt stresujące, dlatego należy najpierw ustabilizować ich stan.