BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
W skrócie
Chirurgia weterynaryjna – sprawdź trzy razy, tnij raz
Amy Van Gels
Czy zastosowanie prostej kontrolnej listy bezpieczeństwa może pomóc obniżyć statystyki występowania powikłań po chirurgicznych zabiegach weterynaryjnych?
Każdy doświadczony stolarz wie, że powiedzenie „zmierz dwukrotnie, tnij raz” trafnie podkreśla, jak mądrą praktyką jest uważne planowanie. Podobnie jak na skutek pośpiechu może on uciąć deskę zbyt krótko, jeśli nie poświęci dość czasu na staranny pomiar, tak i chirurg może popełniać proste błędy mające poważne konsekwencje dla operowanych pacjentów. Powikłania związane z zabiegiem mogą wahać się od niewielkich (takich jak wystąpienie wysięku surowiczego w miejscu cięcia) do ciężkich (jak rozejście się rany, wystąpienie masywnego krwotoku, niewydolności wielonarządowej lub śmierci na skutek postępowania anestetycznego).
Szeroko zakrojone badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)1 wraz z kolejnymi opracowaniami na ten temat wykazały, że wprowadzenie kontrolnej listy bezpieczeństwa podczas zabiegów pozwala w sposób znaczący obniżyć statystyki występowania powikłań pooperacyjnych oraz zgonów wśród ludzi. Zrealizowane niedawno na terenie uniwersyteckiego szpitala weterynaryjnego w Szwecji badanie prospektywne,2 w którym przeanalizowano zastosowanie listy kontrolnej w chirurgii psów i kotów, miało na celu sprawdzenie, czy podobne ograniczenie powikłań pooperacyjnych osiąga się także w przypadku zwierząt.