BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
24/05/2019
Michael O. Childress
Te podstawowe algorytmy pomogą lekarzowi w diagnostyce nowotworów. Ułatwią też podjęcie wspólnie z właścicielem decyzji dotyczącej odpowiedniego sposobu postępowania – mającego na celu wyleczenie zwierzęcia, przedłużenie życia bądź poprawę jego jakości.
Chirurgia, radioterapia i chemioterapia – podstawowe metody leczenia nowotworów u małych zwierząt – mogą zapewnić znaczne korzyści pacjentom. Przy nierozważnym stosowaniu bywają jednak również przyczyną znaczących powikłań. Oto dwa kluczowe pytania, które musisz sobie zadać: „Jakie korzyści może przynieść pacjentowi leczenie nowotworu?” oraz „Jaka moim zdaniem jest szansa, że pacjent odczuje te korzyści?”.
Aby odpowiedzieć na pierwsze pytanie, przyjrzyjmy się trzem podstawowym sposobom, na które pacjenci z nowotworem odnoszą korzyści z terapii:
1. Zwierzę z nowotworem zostaje wyleczone.
2. Życie zwierzęcia ulega wydłużeniu mimo braku wyzdrowienia, przy czym jakość życia jest niezmieniona lub lepsza.
3. Jakość życia zwierzęcia jest lepsza przy braku wyzdrowienia bądź wydłużenia życia.
Aby uzyskać wyleczenie pacjentów z zaawansowanym nowotworem, konieczna jest zwykle agresywna terapia. Przy takim postępowaniu ryzyko wystąpienia związanych z nim powikłań jest na ogół znaczące. Z kolei paliatywne metody leczenia, jeśli są odpowiednio stosowane, poprawiają jakość życia i również mogą je wydłużyć. Należy zaznaczyć, że użycie terminu „paliatywny” nie jest równoznaczne z opieką hospicyjną nad nieuleczalnie chorym pacjentem. Jako leczenie paliatywne mogą być zastosowane: radioterapia, chemioterapia, a nawet chirurgia. Jednakże w odróżnieniu od ich wykorzystania w agresywnych metodach leczenia, celem terapii paliatywnej jest zminimalizowanie ryzyka powikłań związanych z leczeniem. Siłą rzeczy odbywa się to kosztem szans na wyleczenie pacjenta lub wydłużenie jego życia.
Pełna odpowiedź na pytanie, czy pacjent odniesie korzyści z leczenia, wymaga przeprowadzenia odpowiedniego procesu diagnostycznego i określenia stadium choroby u pacjentów z nowotworem (ryc. 1).
Przy planowaniu biopsji lekarz musi zdecydować, czy usunąć guz całkowicie przez biopsję wycinającą, czy wykonać biopsję nacinającą i poczekać na wyniki badania histopatologicznego przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej leczenia. Przykład guza odpowiedniego do przeprowadzenia biopsji wycinającej został przedstawiony na ryc. 2, natomiast na ryc. 3 widoczna jest zmiana, przy której bardziej odpowiednia może być biopsja nacinająca.
Chociaż właściciele zwierząt mogą niechętnie akceptować dodatkowy koszt zabiegu biopsji nacinającej, źle zaplanowane biopsje wycinające mogą prowadzić do poważnych powikłań, takich jak rozejście się rany i wznowa guza. U pacjentów, u których podejrzewa się nowotwór złośliwy, biopsja nacinająca może dostarczyć cennych informacji dotyczących możliwych korzyści z leczenia (patrz wyżej), jak również zakresu postępowania niezbędnego do ich osiągnięcia. Wielu właścicieli może całkiem rozsądnie zrezygnować z chirurgicznego usunięcia nowotworu, jeśli biopsja nacinająca zasugeruje, że rokowanie jest złe.
U zwierząt ze zmianami o wysokim stopniu złośliwości prawdopodobieństwo wyleczenia jest znacząco mniejsze, nawet przy agresywnym, wielokierunkowym leczeniu. U tych pacjentów kluczowym pytaniem jest „Czy agresywna terapia może znacząco wydłużyć życie w porównaniu z leczeniem paliatywnym?”. W przypadku większości nowotworów o wysokim stopniu złośliwości agresywna terapia musi wykazać wyraźną przewagę w wydłużeniu czasu przeżycia w stosunku do terapii paliatywnej. Agresywne leczenie może przynieść korzyść niektórym pacjentom z tymi nowotworami, decyzja o jego zastosowaniu powinna jednak zostać podjęta dopiero po szczegółowym omówieniu jej z klientem.