BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Stomatologia
Podstawy stomatologii weterynaryjnej. Cz. XII. Czego NIE NALEŻY robić
Jan Bellows
Zanim omówimy wszystkie „tak” w stomatologii weterynaryjnej, musimy przejść przez wszystkie „nie”. Nie znaczy to jednak, że po przeczytaniu tego artykułu nie będziesz czuł się pozytywnie zainspirowany do praktykowania stomatologii.
Jako lekarze weterynarii reagujemy na objawy kliniczne u naszych pacjentów i próbujemy coś z nimi zrobić. Ale wiedza na temat tego, czego NIE robić, także jest bardzo ważna. Oto 14 sytuacji, w których należy powiedzieć NIE w stomatologii weterynaryjnej:
1. Nie próbuj oszacować kosztów leczenia przyczyny nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej, zanim nie zbadasz dokładnie całej jamy ustnej (w tym każdego zęba).
Szacowanie kosztów leczenia (nawet zakresu kosztów) w przypadku „nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej” (halitozy) przed ustaleniem jego przyczyny może spowodować, że klient zdenerwuje się i zrezygnuje z leczenia, kiedy odkryjesz tuzin zębów w zaawansowanym stadium choroby przyzębia, wymagających ekstrakcji. Zamiast tego powiedz właścicielowi, że poprosisz go o rozmowę po znieczuleniu pacjenta, aby przedyskutować sposób postępowania po uprzednim skalingu, sondowaniu i radiografii wewnątrzustnej.
2. Nie zgadzaj się na zabiegi stomatologiczne wykonywane bez znieczulenia ogólnego.
Znieczulenie umożliwia lekarzowi i asystentom bezpieczne i skuteczne przeprowadzenie zabiegów stomatologicznych oraz ogranicza ryzyko urazów u członków zespołu i pacjenta, a także uszkodzenia sprzętu. American Veterinary Dental College (AVDC) prowadzi stronę internetową, na której przestrzega właścicieli zwierząt oraz lekarzy weterynarii przed rozważaniem wykonania oczyszczenia zębów bez znieczulenia, bez względu na przyczynę. Oczyszczenie zębów bez znieczulenia nie stanowi żadnej dodatkowej korzyści dla zwierzęcia i nie zapobiega w żaden sposób chorobie przyzębia. W rzeczywistości daje tylko właścicielowi fałszywe poczucie bezpieczeństwa, że „im bardziej ząb jest biały, tym jest zdrowszy”.
Podobne stanowisko zostało przyjęte przez American Veterinary Medical Association: „Kiedy po badaniu jamy ustnej uzasadnione są takie zabiegi jako sondowanie przyzębia, radiografia wewnątrzustna, skaling zębów oraz ekstrakcja zębów, powinny być one wykonane w znieczuleniu”.
3. Nie zgadzaj się na zabiegi stomatologiczne bez badania.
W niektórych lecznicach weterynaryjnych właściciele zwierząt dzwonią, aby umówić psa na oczyszczenie zębów, ponieważ występuje u niego nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Jeżeli jednak twój asystent stomatologiczny usunie tylko płytkę i kamień z ko...