XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Żywienie
Diety dla seniorów – czy spełniają oczekiwania?
Sarah J. Wooten
Masz tylko kilka chwil, aby porozmawiać z klientami o żywieniu starszych zwierząt? Oto zagadnienia, które należałoby poruszyć w dyskusji.
Czy twój klient nadal podaje starszemu psu karmę dla psów dorosłych? Czas na rozmowę. Mieliśmy okazję zapytać dwóch dietetyków weterynaryjnych – Joe Bartgesa, DVM, PhD, DACVIM, DACVN, profesora chorób wewnętrznych i dietetyki na Uniwersytecie w Georgii, oraz Erniego Warda, DVM, założyciela Stowarzyszenia Zapobiegania Otyłości u Zwierząt – o najnowsze doniesienia z zakresu żywienia starszych zwierząt i sposoby omawiania tego tematu z właścicielem.
Jak zwykle w takich przypadkach opinie specjalistów w pewnych szczegółach są różne, ale w jednej kwestii są oni zgodni – prawidłowe żywienie jest niezbędne dla zdrowia naszych geriatrycznych pacjentów.
Pytanie: Czy zdrowe starsze psy mają inne potrzeby żywieniowe niż młodsze dorosłe zdrowe psy? Jeżeli tak, to które z tych różnic są najważniejsze?
Dr Bartges: Jest kilka znanych różnic, wciąż jednak niewiele wiemy na ten temat. Na przykład wiadomo, że starsze beagle potrzebują około 50% więcej białka, by utrzymać prawidłową masę mięśniową, w porównaniu z młodszymi psami tej rasy. Nie ma jednak ogólnie przyjętego „geriatrycznego profilu dietetycznego” dla wszystkich psów. Trzy podstawowe rzeczy, o których według mnie powinni pamiętać lekarze zajmujący się małymi zwierzętami, to:
1. Białko. Starsze zdrowe psy potrzebują więcej białka niż młodsze, a przynajmniej nie powinny otrzymywać karmy o ograniczonej zawartości białka. Pamiętajmy, że ważna jest nie tylko ilość białka, ale również jego jakość – można podawać mniej białka o wysokiej jakości i zapewnić żywienie na tym samym poziomie.
2. Energia. Założenie, że zawartość tłuszczu, a przez to dawka energii powinny być mniejsze, jest niewłaściwe. U niektórych starszych psów jest to zalecane, dieta powinna być jednak dostosowana indywidualnie do zapotrzebowania i stanu zwierzęcia. Starsze psy potrzebują tyle energii, aby mogły utrzymać kondycję ciała oraz mięśni bez rozwoju otyłości. Zazwyczaj oblicza się zapotrzebowanie spoczynkowe na energię i mnoży wynik przez współczynnik zapotrzebowania energetycznego na podtrzymanie kondycji ciała. Współczynnik ten zależy od statusu reprodukcyjnego oraz aktywności. Im bardziej aktywny pies, tym więcej energii potrzebuje.
3. Kwasy tłuszczowe omega-3. Ponieważ choroba zwyrodnieniowa stawów u starszych psów jest dość częsta, kwasy tłuszczowe omega-3 mogą wpływać korzystnie na stan zwierzęcia i obniżać zapotrzebowanie na stosowanie leków. Psom z chorobami stawów podaj...