BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Behawioryzm
Obalamy mity dotyczące zachowań zwierząt
Julia Albright
Czy Maks „wie, że był niegrzeczny”, bo załatwił potrzebę fizjologiczną w domu? Czy „socjalizacja” w parku dla psów wyleczy lęk Daisy? Wyjaśnij to swoim klientom, obalając niektóre powszechne przesądy.
Porozmawiajmy o fałszywych informacjach. Nie o tych dotyczących polityki, które zaśmiecają twoje media społecznościowe, ale tych związanych z zachowaniem psów i kotów. Te błędne przekonania mają wiele źródeł – fałszywych telewizyjnych „ekspertów”, rozmowy w parku dla psów, internetowe grupy dyskusyjne, a także legendy miejskie, przekazywane przez dekady. Skorygowanie tych mitów podczas rozmów z klientami (delikatnie, bez zawstydzania) może znacząco przyczynić się do wzbogacenia więzi między zwierzęciem i właścicielem. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Mit 1. Psy to małe wilki
Mity i przesądy otaczające psie korzenie, strukturę społeczną i komunikację są legendą – wspaniałym materiałem do filmów i dla telewizji, lecz niezbyt dobrym dla twoich pacjentów i ich właścicieli. Tak, psy pochodzą od wilka szarego, ale proces udomowienia drastycznie zmienił psią genetykę, czego rezultatem jest unikalne stworzenie, różniące się od wszystkich innych gatunków psowatych.1
Przede wszystkim psy nie tworzą watah tak jak wilki – ekolodzy na określenie zbiorowiska psów używają słowa „grupa”, a ich więzi są znacznie luźniejsze i bardziej niestałe. Psy rzadko polują wspólnie, poza tym potrafią trawić skrobię, a to jest coś, czego wilki nie umieją. I wreszcie psy nie wychowują razem swoich młodych tak jak wilki, u których rozmnażają się samiec i samica alfa, podczas gdy reszta stada pełni role wspierające.
Tak więc „eksperci”, którzy mówią o dominacji i hierarchii w stadzie, mających leżeć u podstaw wszystkich psich zachowań, są po prostu w błędzie. Kiedy ludzie starają się ustalać swoją dominację przez działania takie jak „alpha-rolling” (przewrócenie zwierzęcia na grzbiet lub bok i przytrzymanie) albo zmuszanie psa siłą, aby się położył, nie naśladują naturalnych relacji, ale prawdopodobnie straszą psa, warunkują awersję i zwiększają ryzyko pogryzienia. Ukształtowaną relację człowiek–zwierzę można skutecznie zbudować za pomocą metod niekonfrontacyjnych, takich jak nauczenie psa mówienia „proszę” przez siadanie.
Mit 2. Psy to mali ludzie
Więź człowiek–zwierzę jest w równym stopniu zagrożona, jeżeli założymy, że zwierzęta myślą tak jak ludzie, szczególnie kiedy wierzymy, że czują się winne albo mają wyrzuty sumienia z powodu przeszłych działań. Zwierzęta nie mają skomplikowanego ję...